Dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów z tytułu udostępniania bezpłatnych (...)

Dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów z tytułu udostępniania bezpłatnych programów komputerowych typu freeware i shareware.

W dniu 06 kwietnia 2007 r. złożył Pan, wspólnie ze wspólnikiem spółki cywilnej ... s.c., w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy (data wpływu do tutejszego Urzędu 16 kwietnia 2007 r.) wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek w Pana indywidualnej sprawie został przesłany przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, zgodnie z właściwością, do tutejszego organu podatkowego w dniu 16 kwietnia 2007 r. przy piśmie z dnia 13 kwietnia 2007 r. Nr PD3.1-412-43/07.

Niniejsze postanowienie dotyczy kwestii objętych pytaniem z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Porady prawne

Z treści wniosku wynika, iż planuje Pan wraz ze wspólnikiem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, udostępnić w internecie nową wersję oprogramowania. Instalacje programu będą dostępne na stronach internetowych Spółki, na stronach pośredników oraz w portalach zajmujących się dystrybucją oprogramowania darmowego m.in. w wersjach czasowych shareware. W procesie instalowania oprogramowania użytkownik końcowy będzie musiał przeczytać i zaakceptować dołączoną do programu umowę licencyjną. Umowa ta będzie określała sposób użytkowania programu, a w szczególności sposób dokonywania opłat za korzystanie z tego programu. W umowie licencyjnej rozróżniono następujące możliwości użytkowania programu:

  1. freeware ? pozwalający jedynie na nieodpłatne instalowanie i korzystanie z oprogramowania osobom fizycznym na komputerach domowych, tj. wyłącznie na użytek prywatny,
  2. shareware ? pozwalający na nieodpłatne wykorzystywanie oprogramowania dla celów testowych, również komercyjnych, przez okres 30 dni od daty pierwszej instalacji. Po tym okresie użytkownik powinien zrezygnować z oprogramowania albo uiścić opłatę licencyjną,
  3. nieograniczony czasowo użytek komercyjny ? pozwalający, po uiszczeniu opłaty licencyjnej, na nieograniczone czasowo korzystanie z oprogramowania na określonej ilości stanowisk komputerowych.

Użytkowanie programu opisane w punkcie 1 i 2 nie wymaga informowania Spółki o fakcie zainstalowania tego programu natomiast w przypadku punktu 3 użytkownik końcowy musi uiścić opłatę licencyjną aby uzyskać kody odblokowujące. Wyjaśnia Pan również, że w przypadku programów typu freeware i shareware, nie wiadomo czy są one użytkowane zgodnie z umową licencyjną i czy zostały zainstalowane przez osoby mieszkające na terytorium Polski, czy poza granicami kraju.

Zapytanie dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów z tytułu udostępniania bezpłatnych programów komputerowych typu freeware i shareware.

Pana zdaniem, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega jedynie oprogramowanie użytkowane w sposób opisany w punkcie 3. Programy typu freeware i shareware, według Pana, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym ponieważ nie ma możliwości technicznych ani prawnych kontrolowania pobrań elektronicznych tych programów.

Ocena prawna Pana stanowiska w sprawie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.

U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), źródłem przychodów jest między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza, która w myśl art. 5a pkt 6 lit. a cytowanej ustawy o podatku dochodowym, oznacza działalność zarobkową, wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową ? prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

Stosownie do art. 14 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z powyższych regulacji prawnych wynika, iż przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne od kontrahentów (odbiorców) za wykonane świadczenia w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Zauważyć należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 14 ust. 2 pkt 8 uznaje za przychody z działalności gospodarczej m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Powyższy przepis nie ma natomiast zastosowania do osób udostępniających nieodpłatnie rzeczy ruchome lub prawa majątkowe odnosi się bowiem do osób korzystających ? biorących do używania nieodpłatne świadczenia (w tym przypadku programy komputerowe).

Zatem po stronie udostępniającego (użyczającego) nie powstanie przychód ponieważ dla celów podatkowych nieodpłatne udostępnianie rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, w tym programów komputerowych nie stanowi przychodu.

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym, udostępnienie w internecie nowej wersji bezpłatnego oprogramowania typu freeware i shareware dla wszystkich zainteresowanych podmiotów na całym świecie, w zakresie unormowań prawnych zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie spowoduje powstania przychodu u Pana jako wspólnika spółki cywilnej, bowiem nie powstanie też przysporzenie majątkowe.

Reasumując, udostępnianie bezpłatnych programów komputerowych nie skutkuje powstaniem zobowiązania podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia decyzją organu odwoławczego.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika