Jaką stawkę amortyzacji należy zastosować w odniesieniu do środka trwałego (maszyna czyszcząco-zbierająca (...)

Jaką stawkę amortyzacji należy zastosować w odniesieniu do środka trwałego (maszyna czyszcząco-zbierająca TASKI SWINGO 3500?

Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dokonała zakupu maszyny czyszcząco-zbierającej TASKI SWINGO 3500 z wyposażeniem, o wartości netto 48.997,50 zł, służącej do profesjonalnego czyszczenia twardych podłóg wewnętrznych. Zgodnie z opisem dokonanym przez producenta Taski Swingo modele 2500 i 3500 są urządzeniami, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne o wysokiej ergonomii i jakości. Przykładem tego jest zastosowanie elektronicznego panelu sterującego umieszczonego na kolumnie kierownicy w miejscu bardzo łatwo dostępnym, zastosowanie hermetycznej elektronicznej płyty głównej. Podzespół jest wykonany w oparciu o najnowszą technologię, co skutkowało zastosowaniem technologii komputerowej i mikroprocesorów. W ten sposób zastąpiono stosowane dotychczas przekaźniki. Ponadto maszyna jest wyposażona w dwa silniki służące do napędu szczotek myjących, jeden silnik służący do napędu maszyny (jazda przód-tył), silnik odkurzacza oraz pompę dozującą. Silniki szczotek są umieszczone w środkowej części maszyny, a ich docisk jest automatycznie dostosowywany przez układy elektroniczne płyty głównej. Silnik jazdy wraz z mostem napędowym jest umieszczony w tylnej części maszyny i napędza oba tylne koła. O prędkości jazdy maszyny decyduje operator poprzez sterowanie pedałem przyspieszenia, a układ elektroniczny dostosowuje wartość napięcia podawanego na silnik jazdy. Silnik odkurzacza i opuszczanie mechanizmu ssawy działają synchronicznie po uruchomieniu jednego przycisku na panelu sterującym. Pompa dozująca zapewnia ekonomiczne gospodarowanie roztworem myjącym w wyniku zintegrowania pompy i parametru prędkości jazdy. Zapewnia to dostarczanie w każdym momencie pracy minimalnie niezbędnej ilości roztworu. Odpowiedzialny za właściwe dozowanie jest układ elektroniczny płyty głównej.

Porady prawne

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, jaką stawkę amortyzacji należy zastosować w odniesieniu do wyżej wymienionego środka trwałego: 18% - stawka dla środków trwałych zaliczonych do rodzaju 493 'roboty przemysłowe', czy 20% - stawka dla środków trwałych zaliczonych do rodzaju 582 'szczotki mechaniczne i osprzęt do utrzymania dróg'?

Zdaniem Strony maszyna Taski Swingo 3500 ze względu na przedstawiony powyżej opis techniczny powinna być zaklasyfikowana do robotów przemysłowych i amortyzowana wg stawki 18%.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu informuje, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m ustawy, z uwzględnieniem art. 16. Zgodnie z art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiących załącznik do ustawy. Wykaz stawek amortyzacyjnych odwołuje się do symboli grup, podgrup lub rodzajów środków trwałych według Klasyfikacji Środków Trwałych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku (Dz. U. z 1999 r. nr 112, poz. 1317 z późn. zm.).

Zgodnie z Wykazem stawek amortyzacyjnych dla urządzeń zaliczonych do grupowania 493 Klasyfikacji Środków Trwałych - 'roboty przemysłowe' - ma zastosowanie stawka amortyzacyjna w wysokości 18 %, zatem w opinii organu podatkowego zakupiona przez Spółkę maszyna Taski Swingo 3500 powinna być amortyzowana według tej stawki, pod warunkiem jednakże, że podatnik dokonał prawidłowego zaklasyfikowania wyżej wymienionego środka trwałego do odpowiedniego grupowania Klasyfikacji Środków Trwałych.

Należy bowiem mieć na uwadze fakt, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania środka trwałego według Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej wymienionych standardów klasyfikacyjnych.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu informuje, że interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika