Czy wypłacając nagrodę należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu.czy wypłacając nagrodę należy (...)

Czy wypłacając nagrodę należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu.czy wypłacając nagrodę należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie FP- 040000 /331/161/2004 z dnia 03 grudnia 2004r. (wpływ do tut. Urzędu 7 grudnia 2004r.) działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póz. zm.) uprzej-mie wyjaśnia.

Z treści złożonego pisma wynika, iż Zakład po ustaniu zatrudnienia wypłacił pracownikowi nagrodę kwartalną. Wątpliwości budzi kwestia, czy wypłacając nagrodę należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu.

Porady prawne

W ocenie Jednostki brak jest podstaw do zastosowania kosztów uzyskania przychodu.

Odnosząc się do stanowiska Jednostki zawartego w złożonym piśmie stwierdzam co następuje:

Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o po-datku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 , poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest m. in. stosunek pracy. W myśl art. 2 ust. 1 za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzy-stany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również war-tość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej reguluje natomiast art. 22 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym.

W przypadku dokonywania wypłaty wynagrodzenia czy nagrody, przyznanych w związku z pozostawaniem w stosunku pracy z danym pracodawcą, nawet po jego usta-niu, należy zastosować koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 2 tej ustawy, gdyż należności te pomimo rozwiązania umowy o pracę- są przychodami z tytułu dotychczasowego stosunku pracy, o których mowa w art. 12 cyt. ustawy.

Podstawą nabycia praw w/w wypłat pozostaje bowiem uprzednio istniejący stosunek pracy. W związku z powyższym orzec należy, iż od kwoty nagrody kwartalnej, mimo, że wypłacona jest po ustaniu zatrudnienia, należy zastosować koszty uzyskania przy-chodu w wysokości przysługującej pracownikowi.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Jednocześnie informuje się, iż odpowiedź tut. Organu w zakresie jak wyżej, będzie pod-legała weryfikacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika