Czy Spółka winna dokonywać korekt uprzednio sporządzonych deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11 w (...)

Czy Spółka winna dokonywać korekt uprzednio sporządzonych deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11 w sytuacji zwrotu przez pracowników nienależnie pobranych wynagrodzeń?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 kwietnia 2007r. Spółki z/s w Gdyni (data wpływu do tut. Urzędu: 17.04.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uzupełnionego pismem z dnia 12.04.2007r. (wpływ do tut. Urzędu: 08.06.2007r.)

Porady prawne

w sprawie:

obowiązek sporządzenia przez płatnika korekt deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11 w sytuacji zwrotu przez pracowników Spółki nienależnie pobranych wynagrodzeń, stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Spółka podała, że w toku śledztwa prowadzonego przez KWP w Gdańsku z/s w Sopocie ustalono, że grupa pracowników Spółki otrzymywała w latach ubiegłych zwolnienia lekarskie w zamian za wręczenie korzyści majątkowej. Wynagrodzenie za czas choroby zostało im wypłacone w poborach, zwiększając ich dochód za dany rok. Pracownicy otrzymali informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 uwzględniające kwoty niesłusznie pobranych wynagrodzeń.

Obecnie Spółka dokonuje potrąceń niesłusznie pobranych świadczeń (w kwotach brutto) z bieżącego wynagrodzenia pracowników. Spółka ma wątpliwości, czy w przedstawionym stanie faktycznym winna dokonywać (jeśli tak to w jaki sposób) korekt uprzednio sporządzonych deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11. W ocenie wnioskodawcy po potrąceniu z wynagrodzenia pracownika całości niesłusznie pobranych świadczeń Spółka jako płatnik winna ich kwotę uwzględnić w bieżących zaliczkach na podatek przekazywany do urzędu skarbowego (PIT-4). Zwrócone przez pracownika kwoty wpłyną na zmniejszenie kwoty wynagrodzeń i zaliczek na podatek dochodowy w 2007r. w związku z czym powinny zostać wykazane w PIT-11 za 2007r.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje: Stosownie do postanowień art. 41b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa), jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 35 i 41, odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).

W sytuacji, gdy zachodzi konieczność zwrotu przez podatnika (pracownika) otrzymanego wcześniej wynagrodzenia należy uznać, że mamy do czynienie ze zwrotem nienależnie pobranego świadczenia.

Powołany wyżej przepis reguluje sytuację, w której podatnik dokonuje zwrotu świadczenia, które uprzednio pobrał od płatnika nienależnie. Wówczas zmienia się wysokość dochodu podlegającego opodatkowaniu. Świadczenie, które zostało zwrócone, nie jest bowiem osiągnięte przez podatnika, chociaż przy jego wypłacie było ono podstawą obliczenia pobranej zaliczki na podatek.

Uzasadnione jest zatem, aby w takim przypadku nastąpiło stosowne zmniejszenie dochodu podlegającego opodatkowaniu. Płatnicy mają obowiązek odjąć od dochodu podatnika kwotę dokonanego zwrotu, a także pobraną od tej części dochodu zaliczkę. Nie zachodzi w związku z powyższym potrzeba korekt deklaracji PIT- 4 i informacji PIT-11 za okres, w którym podatnik otrzymał zwracaną teraz należność.

Reasumując, należy uznać przedstawione przez Spółkę stanowisko za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika