Czy Spółka winna dokonywać korekt uprzednio sporządzonych deklaracji PIT4 i informacji PIT-11 w sytuacji (...)

Czy Spółka winna dokonywać korekt uprzednio sporządzonych deklaracji PIT4 i informacji PIT-11 w sytuacji zwrotu przez byłych pracowników nienależnie pobranych wynagrodzeń?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 kwietnia 2007r. Spółka z/s w Gdyni (data wpływu do tut. Urzędu: 17.04.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uzupełnionego pismem z dnia 12.04.2007r. (wpływ do tut. Urzędu: 08.06.2007r.)

Porady prawne

w sprawie:

obowiązek sporządzenia przez płatnika korekt deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11 w sytuacji zwrotu przez byłych pracowników Spółki nienależnie pobranych wynagrodzeń, stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Spółka podała, że w toku śledztwa prowadzonego przez KWP w Gdańsku z/s w Sopocie ustalono, że grupa pracowników Spółki otrzymywała w latach ubiegłych zwolnienia lekarskie w zamian za wręczenie korzyści majątkowej. Wynagrodzenie za czas choroby zostało im wypłacone w poborach, zwiększając ich dochód za dany rok. Pracownicy otrzymali informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 uwzględniające kwoty niesłusznie pobranych wynagrodzeń.

Obecnie byli pracownicy Spółki zwracają niesłusznie pobrane świadczenia (w kwotach brutto) poprzez wpłacenie ich do kasy Spółki lub na konto bankowe. Spółka ma wątpliwości, czy w przedstawionym stanie faktycznym winna dokonywać (jeśli tak to w jaki sposób) korekt uprzednio sporządzonych deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11.

W ocenie wnioskodawcy, jeśli pracownik zwróci powyższe wynagrodzenie w 2007r. należy je rozliczyć w bieżących zaliczkach na podatek (dawne PIT-4) oraz informacji PIT-11 sporządzonej za 2007r. W przypadku byłych pracowników zwrócona przez nich cała zaległa kwota zostanie uwzględniona w bieżących zaliczkach na podatek przekazywany do urzędu skarbowego (poprzez pomniejszenie naliczonego podatku o podatek wynikający z wpłaconej zaległości).

Pracownik, który dokonał w roku podatkowym zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, w kwotach uwzględniających podatek dochodowy, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma prawo obniżyć podstawę obliczenia podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym dokonuje zwrotu tych świadczeń, o kwoty dokonanych zwrotów.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust.

3, art. 29 - 30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a ? 4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika. Kwota, o której mowa w ust. 1 pkt 5, przekraczająca kwotę dochodu, o którym mowa w ust. 1, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych (art. 26 ust. 7h ustawy).

Stosownie do postanowień art. 41b ustawy, jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 35 i 41, odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).

W analizowanej sprawie płatnik nie ma możliwości rozliczenia dokonanych przez byłych pracowników zwrotów nienależnie pobranych świadczeń z uwagi na to, że nie osiągają oni za jego pośrednictwem żadnych przychodów. Wyklucza to zatem możliwość zastosowania art. 41b ustawy. Podatnikowi przysługuje natomiast uprawnienie do odliczenia od dochodu (w zeznaniu rocznym) kwoty dokonanych zwrotów nienależnie pobranych świadczeń na zasadach wskazanych w art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy. Podatnik powinien przy tym dysponować wystawionym przez płatnika dokumentem, poświadczającym fakt zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, ze wskazaniem kwoty tego świadczenia. Fakt dokonania zwrotu należności nie wymaga od płatnika składania korekt deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11 za okres, w którym podatnik otrzymał należność, którą w późniejszym okresie zobowiązany był zwrócić.

Reasumując, należy stwierdzić, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika