Czy dochody osiągnięte w 2004 r. z pracy najemnej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego przez (...)

Czy dochody osiągnięte w 2004 r. z pracy najemnej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego przez armatora będącego spółką, której siedziba znajduje się na terytorium USA, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w 2004 r. podejmie pracę jako członek regularnej załogi na statku morskim eksploatowanym przez armatora będącego spółką, której siedziba znajduje się na terytorium USA. Podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce.

Na tle przedstawionych okoliczności podatnik formułuje stanowisko, iż wynagrodzenie za pracę na statku morskim eksploatowanym przez armatora będącego spółką, której siedziba znajduje się na terytorium USA jest zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce. Jeżeli jednak oprócz dochodów za pracę na statku morskim armatora amerykańskiego podatnik uzyska jeszcze wynagrodzenie za pracę wykonaną w Polsce, wówczas będzie miał obowiązek złożenia zeznania podatkowego i uiszczenia w Polsce podatku dochodowego od osób fizycznych obliczonego w sposób określony w art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Porady prawne

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy: art. 3 ust. 1, art. 4a, art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jen.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004 r.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 4a ustawy przepisy art. 3 ust. 1 i ust. 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu została podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. Nr 31 poz. 178).

Art. 16 ust. 3 tej umowy, stanowi iż bez względu na postanowienia ustępu 2 wynagrodzenia otrzymywane z tytułu wykonywanej pracy lub usług osobistych jako pracownik na statku lub samolocie eksploatowanym w transporcie międzynarodowym przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będą zwolnione od opodatkowania przez drugie Umawiające się Państwo, jeżeli taka osoba fizyczna jest członkiem regularnej załogi statku lub samolotu.

Zgodnie z art. 27 ust. 8 cyt. ustawy o podatku dochodowym, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych ? podatek określa się w następujący sposób:

  1. Do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
  2. Ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  3. Ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zatem w przypadku osiągnięcia dochodów w 2004 r. wyłącznie za pracę na statku morskim armatora amerykańskiego nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego. Natomiast, w przypadku uzyskania dodatkowo dochodów za pracę wykonywaną w Polsce podatek należy obliczyć zgodnie z art. 27 ust. 8 cyt. ustawy o podatku dochodowym.


Referencje

ITPB2/415-139/08/IB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika