Opodatkowanie umów pożyczek sygn: DM/436-0011/06/JU

Opodatkowanie umów pożyczek

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01 czerwca 2006r. Spółki z/s w Gdańsku (data wpływu do tut. Urzędu: 02.06.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 07.08.2006r.(data wpływu do tut. Urzędu: 09.08.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 z późn. zm.) w sprawie opodatkowania umów pożyczek stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Spółka(pożyczkobiorca) zawarła dwie umowy pożyczki z Sp. z o.o.: umowę pożyczki odnawialnej, której przedmiotem jest linia pożyczki odnawialnej na działalność gospodarczą, w celu zwiększenia środków obrotowych Pożyczkobiorcy oraz umowę pożyczki na spłatę zadłużenia Pożyczkobiorcy wobec banku.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy ww. umowy pożyczki podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Spółka stoi na stanowisku, iż otrzymane przez nią pożyczki, zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych korzystają ze zwolnienia z opodatkowania, gdyż są one przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na prowadzenie działalności gospodarczej. Zdaniem Spółki dotyczy to również pożyczki przeznaczonej na spłatę zadłużenia Spółki wobec banku.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o pcc) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają tylko te czynności cywilnoprawne, które zamieszczone zostały w zamkniętym katalogu zawartym w powołanym przepisie, między innymi umowa pożyczki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o pcc).

Natomiast w myśl art. 2 pkt 4 ustawy o pcc nie podlegają opodatkowaniu czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Co do zasady podatkiem od czynności cywilnoprawnych objęte zostały czynności obrotu nieprofesjonalnego, zaś podatkowi od towarów i usług poddany został obrót zawodowy (profesjonalny). Co za tym idzie, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, jeżeli dokonanie czynności rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Rozstrzygnięcia wymaga zatem, czy chociażby jedna ze stron ww. transakcji pożyczek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podmiot krajowy udzielił Podatnikowi pożyczek. Kontrahent jest podmiotem gospodarczym, w którego zakres działania wchodzi udzielanie pożyczek - świadczy usługi finansowe. Zakres jego działalności jest wpisany w rejestrze przedsiębiorców KRS (m.in. pozostałe pośrednictwo finansowe, gdzie indziej nie sklasyfikowane; pozostałe formy udzielania kredytów; pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej nie sklasyfikowane) oraz w zaświadczeniu o numerze identyfikacyjnym REGON (rodzaj przeważającej działalności: pozostałe pośrednictwo finansowe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, wg PKD 6523Z). Kontrahent zamierza udzielać pożyczek również innym podmiotom w przyszłości.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Miejsce świadczenia usług, zdefiniowane zostało w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT jako miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28, które jednakże ze względu na status nabywcy nie znajdzie zastosowania.

W związku z powołanymi wyżej regulacjami prawnymi kontrahent (udzielający pożyczki) jest podmiotem obowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia przedmiotowych usług - udzielania pożyczek.

Na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (załącznik nr 4 poz. 3) usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zatem udzielanie przedmiotowych pożyczek Podatnikowi - usługa pośrednictwa finansowego - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i stanowi czynność zwolnioną od tego podatku (w przypadku, gdy w przedmiotowym stanie faktycznym wyłączenia wymienione w poz. 3 powołanego wyżej załącznika nr 4 do ustawy o VAT nie znajdą zastosowania).

Ponadto, zauważa się, iż zaliczenie określonego wyrobu lub usługi do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta lub świadczącego usługę. Organy podatkowe nie są uprawnione do wydawania opinii klasyfikacyjnych dotyczących towarów czy usług.

Stosownie do § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), do celów podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), co znajduje również potwierdzenie w art. 41 ust. 14 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie klasyfikacji nadal obowiązują - dla potrzeb podatkowych - klasyfikacje obowiązujące na dzień wejścia w życie ustawy tj. na dzień 20 kwietnia 2004 r.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do odpowiedniego organu statystycznego tj. Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź), który udzieli informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Reasumując, usługa polegająca na udzielaniu przez podmiot krajowy pożyczek Podatnikowi, w sposób opisany we wniosku Spółki z dnia 01.06.2006 r., podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i stanowi czynność zwolnioną od tego podatku.

Zatem umowy pożyczek zawarte przez Spółkę nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na regulację prawną zawartą w art. 2 pkt 4 ustawy o pcc.

Nieprawidłowe jest stanowisko Spółki iż w przedstawionym stanie faktycznym będzie miał zastosowanie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym z opodatkowania zwolnione są pożyczki udzielone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej (...), ponieważ przedmiotowa czynność w ogóle nie jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika