Czy umowa cash pool podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Czy umowa cash pool podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 08 listopada 2006r. (data wpływu do tut. Urzędu: 15.11.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 z późn. zm.) w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych usług bankowych świadczonych w ramach umowy cash pool

Porady prawne

stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka wraz z podmiotami zależnymi od Spółki kapitałowo zamierza zawrzeć z Bankiem umowę o świadczenie usług bankowych zwaną jako ? umowa o objecie rachunków bankowych umową cash pool kompensacyjny (dalej cash pool). Celem umowy cash pool jest efektywne zarządzanie przez Bank odsetkami z tytułu sald ujemnych oraz sald dodatnich na rachunkach bankowych uczestników umowy (zwanych rachunkami powiązanymi). Uczestnicy powierzają Bankowi dokonywanie kalkulacji stanów sald na rachunkach powiązanych, uwzględniającej kwoty środków dodatnich oraz środków ujemnych kompensujących się w wyniku zsumowania sald uczestników na koniec dnia roboczego. Bank zarządza odsetkami z tytułu sald ujemnych ? poprzez ich zmniejszanie i z tytułu sald dodatnich - poprzez ich zwiększanie. Odsetki, które uczestnik otrzyma lub zapłaci Bankowi będą odpowiednio mniejsze lub większe niż gdyby nie stał się on stroną umowy.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy umowa cash pool podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Spółka stoi na stanowisku, iż art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymienia enumeratywnie czynności cywilnoprawne, których dokonanie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, zdaniem wnioskodawcy przepis ten nie obejmuje umowy cash pool, której nie można zakwalifikować jako umowy pożyczki.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki (akty założycielskie);

W przedmiotowej sprawie należy podkreślić iż umowa cash poolingu pozostaje na gruncie polskiego prawa umową nienazwaną.

Kodeks cywilny - w części zobowiązaniowej - nie zawiera przepisów odnoszących się do tego typu umowy. Cash pooling to forma zarządzania finansami stosowana przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej lub podmioty powiązane ekonomicznie w inny sposób. Umowa cash pooling zawierana jest pomiędzy podmiotami powiązanymi - należącymi do jednej grupy kapitałowej a bankiem. Istotą jej jest optymalizacja wykorzystania środków będących w dyspozycji podmiotów będących stroną umowy (grupa kapitałowa lub podmioty powiązane). Polega na koncentrowaniu środków z jednostkowych rachunków (sald) poszczególnych jednostek (rachunki uczestników) - na wspólnym rachunku grupy (rachunek główny) i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą poprzez kompensowanie odsetek, lub kompensowanie środków na rachunku grupy ? rachunku głównym. Korzyścią jest możliwość globalnego minimalizowania kosztów kredytowania działalności podmiotów z grupy przy założeniu że część z nich wykazuje salda dodatnie.

W przedstawionym stanie faktycznym uczestnicy powierzają bankowi dokonywanie kalkulacji stanów sald na rachunkach powiązanych, a bank zobowiązuje się do naliczania oprocentowania od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach powiązanych. Wysokość oprocentowania od środków pieniężnych zgromadzonych przez uczestników na rachunkach powiązanych zależy od wyniku sumy sald na wszystkich rachunkach powiązanych na koniec każdego dnia roboczego. I tak w przypadku, gdy suma sald na rachunkach powiązanych będzie większa od zera, nadwyżka netto za ten dzień będzie oprocentowana w/g stopy równej stawce WIBID 1M. Natomiast, gdy suma sald na rachunkach powiązanych będzie mniejsza od zera, zadłużenie netto za ten dzień będzie oprocentowane w/g stopy równej stawce WIBOR 1M.

W przedstawionym stanie faktycznym umowa cash poolingu jako sposób gospodarowania wolnymi środkami finansowymi, pomimo iż zawiera elementy zbliżone do kredytowania jednych podmiotów przez drugie, nie mieści się w ramach katalogu czynności określonych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu.

Zatem stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku odnośnie braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia umowy bankowej zwanej - cash pool kompensacyjny - jest prawidłowe.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.

Projekt umowy o objęcie rachunków bankowych - umową cash pool kompensacyjny - załączony do wniosku nie podlegał ocenie przy wydawaniu niniejszej interpretacji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Referencje

IPPB2/436-155/07-4/AA, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika