Czy sprzedaż kanarków i papug podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Czy sprzedaż kanarków i papug podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a §1 oraz §4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana .... z dnia 26.09.2006 r.(data wpływu 27.09.2006 r.) uzupełniony pismem z dnia 09.10.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie sprzedaży ptaków

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

W dniu 27.09.2006 r. ......zwrócił się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan .....prowadzący hodowlę kanarków i papug zamierza sprzedawać swoje okazy zwierząt do sklepów i dla osób fizycznych.

Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Strona wnosi zapytanie, czy sprzedaż kanarków i papug będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ze stanowiska strony wynika, że sprzedaż kanarków i papug będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, iż w przedmiotowym przypadku sprzedaż ptaków będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 41 z 2005 r., poz. 399 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Powołana wyżej ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera w swej treści definicji pojęcia ?rzeczy? ani ?praw majątkowych?. Z tego też względu sięgnąć należy do przepisów prawa cywilnego.

Ustawową definicję ?rzeczy? na gruncie prawa cywilnego zawiera art. 45 ustawy z dnia 23.04.1961 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.)

Według tego przepisu rzeczami w rozumieniu kodeksu cywilnego są tylko przedmioty materialne, tzn. fizycznie istniejące części przyrody, które występują w stanie pierwotnym lub przetworzonym ? bez względu na to, czy mają jakąś wartość majątkową. Co do zasady zwierzęta traktuje się jako rzeczy ruchome, choć szczególnego rodzaju.

Wprawdzie ustawa z dnia 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 ze zm.) w art. 1 ust. 1 stanowi, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą. Jednak w ust. 2 tego artykułu ustawodawca dodaje, iż w sprawach nie uregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.

Ponieważ wspomniana ustawa nie wyłącza zwierząt ze sprzedaży, ani nie reguluje kwestii opodatkowania tej czynności, do opodatkowania sprzedaży kanarków i papug, stosować należy przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która niektóre czynności cywilnoprawne zwalnia od podatku.

Art. 9 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, iż zwolniona jest od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł.

Końcowo stwierdzić należy, iż zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia sprzedaży (w tym wypadku 2 % ceny sprzedaży ? art. 7 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy).

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego sprawy, organ podatkowy podziela stanowisko wnioskodawcy, iż sprzedaż kanarków i papug podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika