Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym część wynagrodzenia pracownika za 2004 r., pokryta (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym część wynagrodzenia pracownika za 2004 r., pokryta z funduszu ISPA (środki pomocowe)?

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: w 2004 roku był pracownikiem zatrudnionym przez firmę doradczą, która świadczyła usługi konsultingowe w zakresie budowy autostrad. Pracodawca Podatnika, jako konsultant, był wynagradzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Wynagrodzenie pracodawcy pokrywane było z następujących źródeł finansowania: 25% z budżetu państwa i 75% ze środków pomocowych ISPA. Na wynagrodzenie Podatnika składały się te same fundusze, w proporcjach identycznych jak wynagrodzenie pracodawcy.

W opisanym stanie faktycznym, według Podatnika, wynagrodzenie za pracę pokrywane ze środków pomocowych Unii Europejskiej - ISPA, jest wolne od podatku dochodowego.

Porady prawne

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a/pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Należy stwierdzić, iż ze zwolnienia korzysta nie tylko osoba, która otrzymała środki pomocowe bezpośrednio od rządu państwa obcego czy organizacji międzynarodowej albo międzynarodowej instytucji finansowej, ale także ta, która otrzymała je za pośrednictwem instytucji uprawnionej do ich rozdzielania.

W omawianej sprawie podmiotem upoważnionym do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła kontrakt na wykonanie prac w ramach projektu finansowanego z tej pomocy z firmą doradczą, która świadczyła usługi konsultingowe w zakresie budowy autostrad.

Natomiast Podatnik był etatowym pracownikiem tej firmy, zatrudnionym przy realizacji kontraktu finansowanego ze środków unijnych tj. z funduszu ISPA.

W tym stanie rzeczy orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika