Zapytanie odnośnie wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego na zaspokojenie (...)

Zapytanie odnośnie wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych

Zgodnie z brzmieniem art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 roku,) - zwanej dalej ustawą, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Porady prawne

Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2-8 ustawy.

Zgodnie z treścią przepisu art. 26b ust. 2 pkt 6 ustawy, od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu (pożyczki), jeżeli odsetki:

  1. zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w punkcie 2,
  2. nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
  3. nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowy.

Ponadto w myśl art. 26b ust. 4-5 ustawy, odliczeniem objęte są wyłącznie odsetki:

  1. naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5 i zapłacone od tego dnia,
  2. od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10;

w roku 2006 odliczeniu podlegają odsetki od tej części kredytu, która nie przekroczyła kwoty

odpowiadającej 189.000 zł.

Odliczenia odsetek można dokonać najwcześniej w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

Uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznie 2002 roku, jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych przez ustawodawcę w art. 26b ustawy powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kredyt został zaciągnięty przez cztery osoby (kredytobiorców). Natomiast zakupiony lokal mieszkalny zaspokaja potrzeby mieszkaniowe dwóch kredytobiorców, Wnioskodawcy i Pana Y..

Spłaty przedmiotowego kredytu dokonuje dwóch współkredytobiorców: Pan Y i Pan W , po 50% wartości raty (kapitał + odsetki) każdy.

Pan W (ojciec Wnioskodawcy) nie legitymuje się prawem własności do w/w lokalu. Jest tylko stroną umowy o kredyt mieszkaniowy przeznaczony na sfinansowanie zakupu przedmiotowego lokalu mieszkalnego i jako kredytobiorca dokonuje spłaty raty kredytu we własnym imieniu i ze swojego rachunku bankowego. Natomiast środki finansowe zwracane przez Panią - ojcu, tytułem spłaty raty kredytu są Państwa wewnętrznym umownym rozliczeniem.

W związku z powyższym, jeżeli z umowy kredytowej wynika, że kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba i każda odpowiada solidarnie za spłatę zadłużenia (w tym odsetek), to prawo do odliczeń na podstawie art. 26b ust. 1 ustawy przysługuje temu kredytobiorcy (współkredytobiorcy), który faktycznie dokonał spłaty odsetek od udzielonego kredytu (o ile spełnia pozostałe warunki zawarte w w/w przepisie).

Tak więc istotne znaczenie ma to, kto faktycznie dokonał spłaty odsetek od kredytu oraz czyje potrzeby mieszkaniowe są zaspokojone ze środków uzyskanych z tego kredytu. Podatnik chcąc skorzystać z przedmiotowego odliczenia powinien posiadać dokument wystawiony przez bank, z którego wynikać będzie kwota zapłaconych odsetek, termin dokonania ich spłaty oraz dowody wpłat dokonanych przez podatnika.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny, Wniskodawczyni nie przysługuje prawo odliczenia od dochodu uzyskanego w 2006 roku odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji, mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, gdyż Pani X nie wpłaca bezpośrednio kwot należnych odsetek od kredytu do banku, tym samym nie spełnia łącznie wszystkich warunków, uprawniających do skorzystania z przedmiotowej ulgi, wymienionych przez ustawodawcę w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika