Czy stanowią koszt uzyskania przychodów świadczenia wypłacone - pracownikowi zwolnionemu z obowiązku (...)

Czy stanowią koszt uzyskania przychodów świadczenia wypłacone - pracownikowi zwolnionemu z obowiązku świadczenia pracy - w okresie wypowiedzenia ?

Dotyczy: Informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie: kosztów uzyskania przychodów osób prawnych.

W odpowiedzi na Wasze pismo z dnia 05.11.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 09.11.2004 r. znak 40/2004/NF), uzupełnionego pismem z dnia 25.11.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 06.11.2004 r.), w sprawie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Stare - Miasto na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm) wyjaśnia:

Porady prawne

Jednostka zwraca się z zapytaniem, czy są kosztem uzyskania przychodów:
- wypłacona w okresie wypowiedzenia premia uznaniowa dla pracownika, któremu została wypowiedziana umowa o pracę z przyczyn zakładu i który to pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia,
- koszt kształcenia pracownika, który otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę i został zwolniony ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia,
- wypłacona pracownikowi dodatkowa rekompensata, któremu wypowiedziano umowę o pracę i zwolniono ze świadczenia pracy, która nie wynika z regulaminu wynagrodzenia ani innych przepisów.

Przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) stanowią, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Pamiętać także należy, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, kosztów wprawdzie nie wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy, ale nie związanych z uzyskaniem przychodu.
W pierwszym opisanym przypadku pracownik dostał premię uznaniową przyznaną przez prezesa. Jednostka sama we wniosku określa, że regulamin wynagradzania Spółki upoważnia prezesa do przyznawania pracownikom premii uznaniowej m.in. za osiągnięcia w danym miesiącu.Jednakże w tym przypadku skoro pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia i pracy tej nie świadczył, trudno dostrzec związek wypłaconej premii z możliwością osiągnięcia przychodu. Brak związku przyczynowo - skutkowego.
Podobnie taka sama sytuacjawystępuje w drugim przypadku opisanym przez Spółkę. Skierowanie pracownika na kurs masażu i języka angielskiego nie wiąże się z możliwością osiągnięcia przychodu przez jednostkę, a nawet nie stwarza w przyszłości możliwości zwiększenia przychodu, skoro pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy. Są to koszty które zostały poniesione nie w celu osiągnięcia przychodu.
Co do odpowiedzi na trzecie pytanie to spółka sama musi zakwalifikować lub nie, dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów biorąc pod uwagę zasadę, że koszty uzyskania przychodów muszą być poniesione w celu osiągnięcia tego przychodu.

To na jednostce ciąży obowiązek udowodnienia, że dany wydatek przyczynił się lub mógł się przyczynić do osiągnięcia przychodu. Kosztem uzyskania przychodu są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą jednostki która przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika