Czy nie zapłacone odsetki od kredytów zaciągniętych przez firmę developerską na budowę mieszkań (...)

Czy nie zapłacone odsetki od kredytów zaciągniętych przez firmę developerską na budowę mieszkań staną się kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zapłaty?

W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. 30.10.2003 r. (...), w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), wyjaśnia:

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Porady prawne

Według stanowiska prezentowanego w wielu orzeczeniach przez NSA konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oparta jest na swoistej konstrukcji klauzuli generalnej. Aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:
1) wydatki muszą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
2) nie są wyłączone przez art. 16 ust. 1 ww. ustawy,
3)wykazanie przez Podatnika bezpośredniego związku wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Budowę mieszkań na sprzedaż na warunkach przeniesienia aktem notarialnym prawa własności nieruchomości na nabywców, realizowaną przez firmy developerskie, traktuje się analogicznie jak produkcję, w rezultacie, której powstają szczególnego rodzaju produkty - w postaci mieszkań, bez względu na to czy produkcja ta jest realizowana wyłącznie siłami własnymi, czy też przy użyciu tzw. podwykonawców, albo łączy oba te rodzaje wykonawstwa. Działalność ta zatem nie ma charakteru tzw. inwestycji, określanych po nowelizacji prawa bilansowego, jako środki trwałe w budowie, bowiem budowane mieszkania są przeznaczone do sprzedaży, a nie użytkowania na własne potrzeby. Produkcji tej nie można utożsamiać również z budową mieszkań, realizowaną przez spółdzielnie mieszkaniowe. Należy mieć na uwadze, że działalność developerska ma charakter zarobkowy, bowiem spełnia ona kryteria wymagane dla działalności gospodarczej, określone w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 ze zm.), wartość gruntów, na których buduje się domy mieszkalne - z mieszkaniami na sprzedaż, traktuje się - ze względu na ich przeznaczenie do sprzedaży - jako towar.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że jako firma developerska zaciągnął on kredyty w celu prowadzenia budowy mieszkań przeznaczonych do sprzedaży, które wraz z odsetkami zostaną spłacone w przyszłym roku.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że wyżej opisane kredyty zostały zaciągnięte przez spółkę na prowadzoną przez nią działalność gospodarczą i dlatego dopiero w momencie zapłaty odsetki od tych kredytów będą stanowiły koszt uzyskania przychodu Spółki, pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast zgodnie z zapisem art. 16 ust. 1 pkt. 11 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodu naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w rozpatrywanym przypadku według stanu faktycznego, opisanego przez Jednostkę, przedstawione stanowisko jest nie w pełni prawidłowe.

Powyżej przedstawione stanowisko w przedmiotowej sprawie jest zgodne z obowiązującymi w chwili obecnej przepisami podatkowymi oraz znaną tut. Urzędowi na dzień dzisiejszy urzędową ich interpretacją Ministerstwa Finansów i orzecznictwem Sądu Najwyższego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika