Kierowca Spółki polskiej uszkodził w trakcie manewru samochodem rynnę w firmie znajdującej się (...)

Kierowca Spółki polskiej uszkodził w trakcie manewru samochodem rynnę w firmie znajdującej się w Niemczech. Podatnik otrzymał rachunek wystawiony przez w/w firmę o treści: koszty zniszczenia spowodowane przez samochód. Pracownik Spółki wyraził zgodę na obciążenie go poniesionymi wydatkami. W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z następującymi pytaniami: - czy rachunek wystawiony przez w/w firmę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?- jaki kurs euro należy przyjąć przy wystawianiu dokumentu obciążającego pracownika?

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej.

Poniesienie wydatku na rzecz kontrahenta z tytułu dokonanych zniszczeń przez pracownika Podatnika nie zostało wymienione w przepisach art. 16 ust. 1 w/w ustawy. Przedmiotowe zniszczenie zostało dokonane przez pracownika podczas wykonywania jego obowiązków służbowych. Zdarzenie to ma więc związek z osiąganym przez Spółkę przychodem, gdyż miało miejsce podczas realizacji czynności mających na celu generowanie przychodu Spółki. W związku z powyższym przedmiotowy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Porady prawne

Odnośnie zapytania Podatnika, jaki kurs euro należy przyjąć przy wystawieniu dokumentu obciążającego pracownika, stwierdzam, iż kwota na jaką zostanie wystawiony w/w dokument winna być zgodna z kwotą jaką Podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Otrzymany od pracownika zwrot poniesionych kosztów stanowić będzie dla Spółki przychód zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika