Podatnik w 2003 roku poniósł wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych i skorzystał (...)

Podatnik w 2003 roku poniósł wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych i skorzystał z odliczenia z tego tytułu. Następnie przerwał studia i rozpoczął je ponownie w 2004 r. w tej samej uczelni lecz na innym kierunku. Kwota czesnego zapłacona uprzednio i stanowiąca podstawę do skorzystania z ulgi została zaliczona na poczet czesnego należnego obecnie.
Czy w tej sytuacji podatnik traci prawo do ulgi i ma obowiązek zwrotu otrzymanej nadpłaty ? Zdaniem podatnika nie traci on prawa do ulgi.

Wypełniając dyspozycję art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu złożonego w dniu 17.12.2004 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu podatku do urzędu skarbowego w związku z przeniesieniem czesnego wpłaconego do uczelni w 2003 r. na kontynuację studiów na tej samej uczelni lecz na innym kierunku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim przychyla się do stanowiska zawartego w zapytaniu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. (tekst jednolity - Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) pozwala na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 2c obniżyć w 2003 r. podatek o kwotę wydatków poniesionych na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o szkołach zawodowych. Odliczeniu podlegają wydatki dotyczące opłat za studia (czesne), w tym także za studia podyplomowe opłat za egzaminy oraz wpisowe.

Porady prawne

W ramach tej ulgi kwota, o którą pomniejszało się podatek, nie mogła przekroczyć 19% poniesionych wydatków nie więcej jednak w 2003 roku - jak 760 zł.

Wydatki odliczane są tylko w tym roku, w którym zostały poniesione na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie np. dowodów wpłaty, przekazu pocztowego, przelewu bankowego, zaświadczenia instytucji kształcącej podatnika o dokonanych wpłatach o ile nie zostały zgodnie z art. 27a ust. 7 pkt. 1 w/w ustawy zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że uczelnia nie dokonała zwrotu wpłaconego w 2003r. czesnego Panu, lecz zamierza zaliczyć na inny kierunek studiów.

Orzecznictwo z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych nie dopuszcza rozszerzającej interpretacji pojęć zawartych w przepisach podatkowych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika