Czy jednorazowa dotacja inwestycyjna ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego podlega opodatkowaniu (...)

Czy jednorazowa dotacja inwestycyjna ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4,art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2007 r., uznaje stanowisko wnioskodawcy w indywidualnej sprawie dotyczące:

  • w części zwolnienia z opodatkowania jednorazowej dotacji inwestycyjnej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego za prawidłowe,
  • w części wskazania podstawy prawnej zwolnienia z opodatkowania jednorazowej dotacji inwestycyjnej z EFS za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.05.2007 r. do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z opodatkowania jednorazowej dotacji inwestycyjnej współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2007 r. prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Uzyskała Pani pomoc finansową w postaci jednorazowej dotacji inwestycyjnej na mocy umowy zawartej w dniu 20.04.2007 r. pomiędzy Panią a Fundacją zwaną w treści ?Beneficjentem?. Przedmiotem umowy jest udzielenie jednorazowej dotacji inwestycyjnej na rozwój działalności w ramach Działania 2.5 Promocja przedsiębiorczości Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dotacja polega na udzieleniu Mikroprzedsiębiorcy jednorazowego wsparcia kapitałowego ułatwiającego sfinansowanie pierwszych wydatków inwestycyjnych.. Projekt w 75 % finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego a w 25 % z krajowych środków publicznych. Pyta Pani, czy otrzymana jednorazowa dotacja inwestycyjna podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust.1 pkt 46-47 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wypełniając dyspozycje art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte w podaniu w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania dotacji inwestycyjnej uznaję za prawidłowe.

Do otrzymanej przez beneficjentów pomocy finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, obowiązujące przepisy w zakresie podatku dochodowego stosuje się w zależności od celu, na jaki przeznaczone są te środki.

W przypadku otrzymania dotacji inwestycyjnej (wsparcia kapitałowego) będzie miał zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem do przychodów z działalności gospodarczej zalicza również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Otrzymana dotacja jest wyjątkiem, a zatem nie będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu, jeśli zostanie przeznaczona na cele wskazane w przepisie prawnym.

Otrzymane wsparcie finansowe, wykorzystane zgodnie z zawartą umową, będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania jednak w oparciu o inny przepis prawny jak wskazany przez Panią w podaniu. Powołany art. 21 ust.1 pkt 46 - 47 c cyt. ustawy w przedstawionym stanie faktycznym nie znajduje zastosowania. Tym samym zajęte przez Panią stanowisko dotyczące w części wskazania podstawy prawnej zwolnienia z opodatkowania dotacji inwestycyjnej uznaję za nieprawidłowe.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie prawidłowo Pani zauważa, że wydatki sfinansowane z tych przychodów nie będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, co wynika z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b i c cyt. ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części oraz wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22 g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Reasumując w przypadku otrzymania wsparcia inwestycyjnego, dotacja ta jest zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy a wydatki sfinansowane z tych przychodów nie będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie ( art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej ).
Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ( art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podl.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika