Czy wynagrodzenie które podatniczka pobiera z otrzymanej dotacji na prowadzenie szkoły korzysta ze (...)

Czy wynagrodzenie które podatniczka pobiera z otrzymanej dotacji na prowadzenie szkoły korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jak należy określić źródło przychodów?

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4,art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2007 r., uznaje stanowisko wnioskodawcy w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych części dotacji otrzymanej z budżetu jednostek samorządu terytorialnego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.04.2007 r. do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z opodatkowania w 2007 r. dotacji otrzymanej na funkcjonowanie szkoły.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w drodze decyzji administracyjnej Wójt Gminy udzielił Pani zezwolenia na założenie szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej. Szkoła otrzymuje od Wójta dotację, z której finansuje Pani wydatki związane z jej funkcjonowaniem. W otrzymywanych środkach pieniężnych zawiera się również wynagrodzenie dla osoby prowadzącej placówkę oświatową. Kwota comiesięcznego wynagrodzenia jest zróżnicowana i jest wykazywana przez Panią w rozrachunkach z Wójtem. Nadmieniono, że nie prowadzi Pani działalności gospodarczej oraz pomiędzy stronami nie został nawiązany stosunek pracy.

W tym stanie faktycznym pyta Pani czy wynagrodzenie, które bierze z otrzymanej dotacji na prowadzenie Szkoły korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jak należy określić źródło przychodów ?

Wypełniając dyspozycje art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte w podaniu uznaję za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym są wolne od podatku dochodowego. Zakres wydatków objętych przedmiotowym zwolnieniem reguluje art. 21 ust. 7 cyt. ustawy, w myśl którego za przedmiotowe wydatki, poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, uważa się :

  • zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,
  • wydatki związane z organizowaniem wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało pokryte przez wpłaty rodziców.

W granicach zakreślonych cytowanymi przepisami zwolnione z opodatkowania zostały wyłącznie dochody z tytułu prowadzenia szkoły, w tej części która została wydatkowana na cele szkoły.

Dochód uzyskiwany przez Panią z tytułu prowadzonej szkoły niepublicznej w części wydatkowanej na wymienione przez ustawodawcę cele będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tut. Organ nie podziela Pani stanowiska, że dochód pozostający do Pani dyspozycji, stanowiący nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania jest wydatkiem w ramach statutowych szkoły. Dochody, które Pani otrzymuje w ramach statutowych szkoły nie są wydatkami, korzystającymi ze zwolnienia.

Nawiązując do dalszej części Pani pytania uprzejmie informuję, na podstawie art 83 a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), że prowadzenie szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jest działalnością oświatową (a nie działalnością gospodarczą). W związku z powyższym prowadzenie szkoły niepublicznej przez osoby fizyczne stanowi źródło przychodów z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zwraca uwagę na zapis art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dotacje , w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z regulacją zawartą w art. 23 ust. 1 pkt 56 cyt. ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust.1 pkt (...) 129. Dotacja, którą otrzymuje Pani od Wójta Gminy wyłącznie na prowadzenie szkoły korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wydatków i kosztów, które zostały bezpośrednio sfinansowane z dochodów ( przychodów) zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 oraz dochodów zwolnionych od podatku na podstawie omawianych przepisów art. 21 ust. pkt 36 nie należy ewidencjonować w urządzeniach księgowych oraz wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim stwierdza, iż stanowisko przyjęte przez Panią we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie ( art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).
Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ( art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podl.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika