Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości ujętej w ewidencji środków trwałych stanowi przychód (...)

Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości ujętej w ewidencji środków trwałych stanowi przychód z działalności gospodarczej?

Na podstawie: art. 14 a § 1 i § 4,art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.06.2007 r., uznaje stanowisko wnioskodawcy w indywidualnej sprawie dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży środka trwałego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.06.2007 r. do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych przy sprzedaży nieruchomości, wykorzystywanej dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2007 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W 1996 r. nabył Pan nieruchomość, która została ujęta w ewidencji środków trwałych, prowadzonej w firmie dla celów podatkowych. Od przedmiotowej nieruchomości naliczane były odpisy amortyzacyjne. Następnie w czerwcu 2007 r. nieruchomość ta została przez Pana sprzedana. W tym stanie faktycznym pyta Pan, czy przychód ze sprzedaży nieruchomości należy traktować jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ustosunkowując się do powyższego pytania stwierdzam, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem ust. 2c.

Opodatkowaniu podlega dochód uzyskany ze sprzedaży środka trwałego, obliczony zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt. 1 cyt. ustawy. W myśl tego przepisu dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b) , a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22 h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

W przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obwiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, przychód ze sprzedaży nieruchomości będzie stanowił źródło przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tym samym wypełniając dyspozycje art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stanowisko zawarte w podaniu uznaję za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie ( art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej ).
Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ( art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podl.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika