Jak należy zaewidencjonować w kosztach uzyskania przychodu fakturę dotyczącą miesięcznej raty leasingowej?

Jak należy zaewidencjonować w kosztach uzyskania przychodu fakturę dotyczącą miesięcznej raty leasingowej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie innych ustaw ( Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2007 r., uznaje stanowisko wnioskodawcy w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia pierwszej raty leasingu operacyjnego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.06.2007 r. do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków dotyczących pierwszej raty leasingowej na podstawie wystawionej faktury VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dn. 07.02.2007 r. spółka opodatkowana na zasadach ogólnych, zgodnie z umową nr ... zawarła umowę leasingu operacyjnego z firmą 'X' Na mocy tej umowy finansujący oddał do odpłatnego korzystania Pana firmie przedmiot umowy - naczepę marki Krone o wartości 23 500 Euro. Umowę zawarto na okres od dnia 07.02.2007 r. do dnia 06.02.2010 r. W tym samym dniu sprzedawca - finansujący wystawił fakturę Vat nr HF...... dotyczącą miesięcznej raty leasingowej za 02.2007 r. na łączną kwotę netto 4.700 Euro. Nadmieniono, że w spółce prowadzona jest podatkowa księga przychodów według metody memoriałowej.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na zapytanie czy przedmiotową fakturę należy zaewidencjonować w kosztach uzyskania przychodów w momencie poniesienia wydatku - wystawienia faktury czy rozliczać proporcjonalnie wg. okresu, którego dotyczy tj. trzech lat. Zajmując własne stanowisko w sprawie wydatek ten uznał Pan za koszt pośredni, księgowany w momencie poniesienia.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.,) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodu związany z prowadzoną działalnością gospodarczą muszą być spełnione następujące warunki :

  • pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami
  • nie został wymieniony w art. 23 cyt. ustawy jako wyjątek
  • jego poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane

Z przytoczonej definicji wynika, że kosztami uzyskania są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Nowelizacja obowiązująca od 1 stycznia 2007 r. wprowadza również podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodem.

Zgodnie z nowo obowiązującym przepisem art. 22 ust. 5 cyt. ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.

W myśl art. 22 ust. 5 c koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Natomiast z treści art. 6 wynika, że zasady określone w ust. 5 - 5 c, z zastrzeżeniem ust. 6 b, mają zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

W tym stanie prawnym podstawowym kryterium jakim należy kierować się przy wyborze sposobu księgowania faktury dotyczącej raty leasingowej jest rozstrzygnięcie czy dany wydatek jest bezpośrednio lub pośrednio związany z przychodem. Z treści zawartej umowy nr ... wynika, że korzystający zobowiązuje się do terminowego uiszczania na rzecz finansującego m. in. rat leasingowych w wysokościach i terminach określonych w załączniku do umowy. Podstawę obliczenia rat leasingowych stanowi wartość przedmiotu leasingu równa kwocie określonej w zawartej umowie. Oznacza to, że rata leasingowa zapłacona na podstawie faktury nr HF/...... z dn. 07.02.2007 r. odpowiada proporcjonalnie wartości przedmiotu leasingu i nie dotyczy całego okresu trwania umowy. Zapłacona pierwsza rata leasingowa nie dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy, zatem może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia.

Przy czym należy zwrócić uwagę na wprowadzoną przez ustawodawcę definicję momentu poniesienia kosztu. Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 6 b cyt. ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztów.

Wypełniając dyspozycję art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym przed 01.07.2007 r. ) w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie ( art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej ). W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie niniejsza interpretacja stanie się nieaktualna.
Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podl.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika