Jak należy odliczyć zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wynikające z decyzji (...)

Jak należy odliczyć zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wynikające z decyzji administracyjnej ZUS?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie innych ustaw ( Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2007 r., uznaje stanowisko wnioskodawcy w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej możliwości skorygowania rocznych zeznań podatkowych za lata 1999-2004 w związku z zapłatą zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.06.2007 r. do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości możliwości skorygowania rocznych zeznań podatkowych za lata 1999-2004 w związku z zapłatą zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 1999-2004 prowadził Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych. W okresie tym opłacał Pan składki ubezpieczeniowe do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Następnie w 2007 r. otrzymał Pan decyzję administracyjną wydaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na mocy której jest Pan obowiązany do zapłaty zaległych składek ubezpieczeniowych za okres, w którym była prowadzona działalności gospodarcza. Aktualnie nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny składa Pan zapytanie kiedy i od czego odliczyć zapłacone składki. Sformułował Pan własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż zapłacone, zaległe składki należy uwzględnić w korektach rocznych zeznań podatkowych za lata 1999-2004.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ), podstawę obliczenia podatku , z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30 e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,4,4a-4e, ust. 6 lub art. 24 b ust. 1 i 2, lub art. 25 po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr. 137, poz. 887 z późn. zm.) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe , chorobowe oraz wypadkowe oraz osób z nim współpracujących. Odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52 a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyższego wynika prawo podatnika do odliczenia od dochodu opłaconych w danym roku podatkowym składek, o których mowa w cyt. przepisie. Skoro w 2007 r. zapłacił Pan zaległe składki na własne ubezpieczenie społeczne, to ma Pan prawo odliczyć od dochodu osiągniętego w 2007 r. kwotę zapłaconych w 2007 r. składek na własne ubezpieczenie społeczne. Fakt nie prowadzenia w 2007 r. działalności gospodarczej nie ma wpływu na możliwość dokonania odliczenia od dochodu za dany rok podatkowy.

Zapłata zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne podatnika nie powoduje konieczności korygowania zeznań podatkowych za lata, w których płacony był przez Pana podatek dochodowy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z zapisem art. 27 b ust. 1 cyt. ustawy podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30 c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych za środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, (...)

  • obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52 a i 52 c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Pamiętać przy tym należy, że odliczeniu nie podlega pełna zapłacona wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne ale 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.

Z przytoczonych przepisów wynika, że ma Pan możliwość odliczenia odpowiednio od dochodu i od podatku zapłaconych w 2007 r. składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu za 2007 r. pomimo faktu, iż składki te dotyczą wcześniejszych lat. Tym samym nie ma Pan obowiązku korygowania rocznych zeznań podatkowych za lata, w których prowadzona była działalność gospodarcza.

Wypełniając dyspozycję art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym przed 01.07.2007 r. ) w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte w podaniu uznaję za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie ( art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej ). W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie niniejsza interpretacja stanie się nieaktualna.
Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podl.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika