Czy można zaliczyć wydatki związane z zakupem kostki brukowej oraz ogrodzenia związanych z budynkiem, (...)

Czy można zaliczyć wydatki związane z zakupem kostki brukowej oraz ogrodzenia związanych z budynkiem, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza do kosztów uzyskania przychodu?

Wypełniając dyspozycję art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.12.2004 r. odnośnie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na zakup kostki brukowej oraz ogrodzenia związanych z budynkiem, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim uprzejmie informuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że wydatki na zakup kostki brukowej oraz ogrodzenia i bram wjazdowych są związne z wydzieloną częścią budynku usługowo-mieszkalnego, która wykorzystywana jest dla potrzeb działalności gospodarczej. Z objaśnień do grupy 1 'Budynki i budowle' zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz.U. Nr 112 poz. 1317 ze zm.) wynika, że w skład budynku jako pojedyńczego obiektu inwentarzowego wlicza się również tzw. 'obiekty pomocnicze' obsługujące dany budynek np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp., natomiast obiekty pomocnicze, obsługujące więcej niż jeden budynek należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem. Zatem w przypadku, gdy ogrodzenie, bramy wjazdowe i kostka dotyczy tylko jednego budynku, to stanowią 'element' wchodzący w skład budynku.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23; przy czym jak wynika z zapisu art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów między innymi wydatków poniesionych na:

  • nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie,
  • nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  • ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych;

Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związnych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Toteż w Pana przypadku wydatki na zakup kosztki brukowej, ogrodzenia i bram wjazdowych w zależności od tego czy przeprowadzone prace będą polegały na remoncie istniejących 'obiektów pomocniczych' czy też będą polegały na ich ulepszeniu, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu bezpośrednio lub w postaci odpisów amortyzacyjnych od ulepszonego środka trwałego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika