Czy podlega opodatkowaniu dochód osiągany z odsetek od lokat terminowych, na które Spółdzielnia (...)

Czy podlega opodatkowaniu dochód osiągany z odsetek od lokat terminowych, na które Spółdzielnia Mieszkaniowa przeznaczyłą wolne środki płatnicze pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005 r., Nr 8 ,poz.60 ze zm.) w związku z art.4 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie innych ustaw (Dz.U z 2006 r., Nr 217, poz.1590) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 28.06.2007 r. w zakresie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawych w sprawie dotyczącej zwolnienia z opodatkowania dochodów osiąganych z odsetek od lokat terminowych , na które spółdzielnia przeznaczyła wolne środki płatnicze , które pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi postanawia uznać stanowisko za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.06.2007r. Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawidłowości zastosowania przepisu art. 17 ust 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia Mieszkaniowa jako podmiot gospodarczy musi gromadzić swoje środki finansowe na koncie bankowym i za jego pośrednictwem regulować wszelkie zobowiązania. W pewnych okresach istnieje nadwyżka środków płatniczych i wówczas spółdzielnia lokuje je na lokatach krótkoterminowych z uwagi na minimalne odsetki na kontach obrotowych. Są to środki pochodzące miedzy innymi: z wpłat wpisowego i udziałów członkowskich , wolne środki z przekształceń statusu mieszkania z lokatorskiego prawa na własnościowe a których spółdzielnia jeszcze nie spożytkowała , dodatnie saldo funduszu remontowego , nadwyżka dochodów nad kosztami w ciągu okresu letniego dotycząca kosztów dostawy energii cieplnej.

Porady prawne

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii naliczania podatku od odsetek od lokat terminowych wolnych środków płatniczych pochodzących z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółdzielni odsetki od lokat krótkoterminowych , które pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są ściśle powiązane z działalnością podstawową i w niej się mieszczą i w związku z tym powinny być zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art.17 ust.1 pkt.44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuję:

Odsetki od lokat bankowych pochodzących z wolnych środków obrotowych Spółdzielni stanowią zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód podatkowy, należy je zaliczyć do przychodów, które zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy uwzględnione są przy ustalaniu dochodu do opodatkowania. Zgodnie bowiem z powołanym art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W przypadku odsetek od bankowych lokat terminowych przychód podatkowy powstaje w momencie faktycznego ich otrzymania.

Lokowanie środków finansowych Spółdzielni na lokatach bankowych nie można uznać za podstawową działalność spółdzielni, polegająca na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zatem otrzymywanie przez Spółdzielnię mieszkaniową korzyści z tytułu posiadanych lokat nie można uznać jako gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi, stanowią one przychód z kapitałów pieniężnych.

Przychód z oprocentowania lokat bankowych uzyskiwany przez podatnika jest zatem przychodem z pozostałej działalności Spółdzielni, nie stanowi przychodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Zatem stanowisko zawarte we wniosku o interpretację stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.236 w związku z art.14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika