Pod jaką datą należy zaewidencjonować przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wynikający (...)

Pod jaką datą należy zaewidencjonować przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wynikający z faktury wystawionej w styczniu 2004 r. dotyczącej usług wykonanych w grudniu 2003 r. oraz jaka data sprzedaży powinna widnieć na fakturze dokumentującej sprzedaż usługi?

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pismo z dnia 23 lutego 2004 r. uzupełnione dnia 12 marca br. w sprawie momentu zaliczenia do przychodów faktury wystawionej w styczniu 2004 za usługi wykonane w grudniu 2003 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie podziela przedstawione w piśmie stanowisko, że przychód z działalności gospodarczej w przedstawionym w piśmie stanie faktycznym powstał w grudniu 2003 roku.

Jak wynika z zapytania, w ramach wykonywanej od 3 listopada 2003 roku działalności gospodarczej, świadczył Pan usługi doradcze z zakresu technicznego przygotowania produkcji, opodatkowane na zasadach ogólnych. Fakturę za wykonywane w grudniu usługi wystawił Pan 6 stycznia 2004 r.

Porady prawne

Wątpliwości Pana budzi data, pod którą powinien być zaewidencjonowany przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz data sprzedaży, jaka powinna widnieć na fakturze dokumentującej sprzedaż usługi.

Na podstawie art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1d-1f, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:

  1. wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub
  2. wykonanie usługi, lub
  3. otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1f cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik:

  1. jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
  2. prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
  3. ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy wykonanie usługi nastąpiło w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.

Stąd też fakturę wystawioną dnia 6 stycznia 2004 roku powinien Pan zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pod datą 31 grudnia 2003 roku, co jest również zgodne z § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 152 poz. 1475). Na podstawie tego przepisu podatnik, opłacający na podstawie odrębnych przepisów podatek od towarów i usług:

  1. może w ciągu roku podatkowego ewidencjonować przychody w dacie wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, w dniu, w którym faktura powinna być wystawiona, z zastrzeżeniem pkt 2;
  2. w ostatnim dniu roku podatkowego, jest obowiązany wpisać do księgi kwoty przychodów odnoszące się do zdarzeń określonych w art. 14 ust.

    1c ustawy o podatku dochodowym zaistniałych w grudniu danego roku podatkowego, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione faktury w roku następnym, a po ich wystawieniu wpisać numery i daty faktur w księdze za dany rok podatkowy w kolumnie 'Uwagi' przy każdej pozycji odnoszącej się do danej transakcji.

Ewidencjonując przychody w roku następnym, podatnik nie wykazuje wartości przychodów wynikających z faktur odnoszących się do przychodów z roku poprzedniego, o których mowa w § 22 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia.

Odnosząc się do pytania o datę sprzedaży, jaka powinna widnieć na fakturze dokumentującej sprzedaż usługi organ podatkowy wyjaśnia:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązek podatkowy w zakresie tego podatku powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli jednak wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak, niż w 7 dniu od wykonania usługi.

Z przedstawionego materiału wynika, że rozlicza się Pan za okresy miesięczne, oznacza to, że faktura za grudzień 2003 powinna być wystawiona najpóźniej do 7 stycznia 2004 r. z datą sprzedaży grudzień 2003.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika