Czy spółka aby zaliczyć wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych (...)

Czy spółka aby zaliczyć wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego ma obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, w sytuacji gdy samochody te używane są przez klientów Spółki jako samochody zastępcze?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku (data wpływu do tut. Urzędu 18.05.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odpowiedzi na pytanie pierwsze przedstawione we wniosku stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące zapytania nr 1 jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego wnioskodawca (Spółka) przedstawiła następujący stan faktyczny. Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji oraz serwisie samochodów. W ramach umów zawieranych z klientami Spółka zobowiązuje się na czas trwania serwisu lub remontu udostępnić klientowi odpłatnie lub bez dodatkowej opłaty samochód zastępczy. Spółka nie posiada własnych samochodów służących tym celom, lecz w razie potrzeby wynajmuje odpowiedni samochód od firmy profesjonalnie zajmującej się wynajmem pojazdów. Spółka wynajmuje kilka samochodów na okres jednego roku, natomiast przy zwiększonym zapotrzebowaniu na samochody zastępcze dodatkowy wynajem trwa czasami jedynie parę dni. Samochód zastępczy jest udostępniany klientowi w ramach umowy serwisowej bez dodatkowej odpłatności, ponieważ wartość tego świadczenia jest wliczona i skalkulowana w tej umowie jako immanentna cz eść usługi serwisowej. W przypadku, gdy umowa nie obejmuje udostępnienia samochodu zastępczego, klient jest obciążony z tego tytułu opłatą za najem samochodu. Spółka wynajmując samochody osobowe od innej firmy otrzymuje faktury z tytułu najmu pojazdów. Wszelkie pozostałe koszty eksploatacyjne są ponoszone przez Spółkę bezpośrednio.

Zapytanie Podatnika dotyczy kwestii, czy Spółka aby zaliczyć wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego ma obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, w sytuacji, gdy samochody te używane są przez klientów Spółki jako samochody zastępcze. Zdaniem podatnika koszty ponoszone przez Spółkę, a dotyczące samochodów osobowych nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i udostępnionych klientom jako pojazdy zastępcze, są kosztem uzyskania przychodu w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych bez ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 51 w związku z tym, że Spółka ponosi te koszty w związku ze świadczeniem usług napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych samochodów i koszty te są przenoszone na klienta, bądź w cenie usług naprawy jego samochodu, bądź jako czynsz najmu.

Naczelnik tut. Urzędu odpowiadając na powyższe zapytanie stwierdza, co następuje.
Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Wyłączenie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 30 cyt. ustawy, dotyczy wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej i jazdach lokalnych, z tym, że na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy, przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 i 51, powinien być udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu, z wyłączeniem jedynie ryczałtu pieniężnego.

W ocenie tut. Organu za słusznością stanowiska Podatnika przemawia redakcja ww. przepisów. W art. 16 ust. 1 pkt 51 ww. ustawy mowa jest o liczbie kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika, natomiast zgodnie art. 16 ust. 5 zdanie drugie ww. ustawy ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane. Dane dotyczące daty i celu wyjazdu, opisu trasy w istocie znane są podmiotowi używającemu (wykorzystującemu) pojazd w jazdach na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, zdaniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w sytuacji, gdy ww. wydatki dotyczą samochodów osobowych oddanych przez Spółkę do używania osobom trzecim w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, w związku z wykonywaniem której Spółka uzyskuje przychody w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, brak jest przesłanek stosowania przepisów art. 16 ust. 1 pkt 51 tej ustawy. Powyższe nie dotyczy jednak sytuacji wykorzystywania przedmiotowych samochodów również na własne potrzeby podatnika.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika