Czy przychody z tytułu umorzonych nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych i innych zasiłków (...)

Czy przychody z tytułu umorzonych nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych i innych zasiłków stanowią przychód z art. 20 ust. 1 ustawy pdof?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 13-05-2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 20-05-2005 r.) znak: FK.01.4-0717-2/2005 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu, jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Zapytanie Podatnika dotyczy ustalenia czy przychody z tyt. umorzonych, nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych i innych zasiłków wypłaconych przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jako organ właściwy wydaje decyzje administracyjne w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, uprzednio wypłaconych przez gminę lub inne jednostki. W szczególnie uzasadnionych okolicznościach dotyczących sytuacji rodzinnej świadczeniobiorcy Wnioskodawca może umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych i innych zasiłków.
Zdaniem Wnioskodawcy przychody z tyt. umorzonych, nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych i innych zasiłków stanowią przychód dla tych świadczeniobiorców w myśl art. 20 ust. 1 ustawy o pdof i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń w myśl art. 11 ust 2a ustala się:
1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W opisanym stanie faktycznym umorzenie przez Wnioskodawcę kwoty nienależnie pobranych zasiłków stanowi nieodpłatne świadczenie, które jest przychodem dla tych osób (świadczeniobiorców) na podstawie w/w art. 11 updof.
Przychód uzyskiwany przez te osoby, z w/w tytułu jest przychodem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 cyt. wyżej ustawy i będzie traktowany jako przychód z tzw. 'innych źródeł'.
W myśl art. 20 ust. 1 w/w ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności (...) dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 (...).
Stosownie do art. 42a w/w ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust.

1 (...), są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...).
Zatem na podstawie przytoczonych powyżej przepisów organ podatkowy stwierdza, że przychody z tytułu umorzonych, nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych i innych zasiłków podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a Wnioskodawca kwotę przychodów z tyt. nieodpłatnych świadczeń jest obowiązany wykazać w informacji PIT-8C i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika.

Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika