Zapytanie Spółki dotyczyło kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów roku podatowego wartości (...)

Zapytanie Spółki dotyczyło kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów roku podatowego wartości netto wynikającej z duplikatu faktury otrzymanej w 2006 r., dotyczącej wydatków poniesionych przez Spółkę w listopadzie i grudniu 2005 r. i przychodu uzyskanego w 2005 r.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 16.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 17.03.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, uzupełnionego pod względem wymogów formalnych w dniu 19.04.2006 r. stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu nie jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Zapytanie Spółki dotyczy kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości netto wynikającej z duplikatu faktury otrzymanej w 2006 r., dotyczącej przychodu uzyskanego przez Spółkę w 2005 r. Duplikat faktury wpłynął do Spółki po zatwierdzeniu bilansu i z tego względu nie mógł zostać zaksięgowany w roku, którego dotyczył. Zdaniem Spółki otrzymany duplikat faktury stanowi koszt uzyskania przychodu w roku 2006. W piśmie z dnia 18.04.2006 r. (data wpływu 19.04.2006 r.) Spółka stwierdziła dodatkowo, iż wydatek został poniesiony przez Spółkę w miesiącach listopadzie i grudniu 2005 r., tj. w miesiącach wcześniejszych, aniżeli otrzymane duplikaty.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje. Zasady zaliczania w czasie kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Z cyt. wyżej przepisu art. 15 ust. 4 ustawy wynika, że, co do zasady, poniesione koszty które dotyczą określonych przychodów winny być potrącane w roku, w którym wystąpił przychód. Potrąceniu podlegają również koszty nie poniesione, jeżeli odnoszą się do danego roku podatkowego, zostały określone co do rodzaju i kwoty, a także zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono. Jedynie koszty dotyczące przychodów danego roku podatkowego, których zarachowanie do tego roku nie było możliwe, stanowią koszty uzyskania przychodów w roku, w którym zostały poniesione.
Z przedłożonego stanu faktycznego wynika, że wprawdzie duplikaty faktur zostały otrzymane przez Spółkę w 2006 r. po zatwierdzeniu bilansu za 2005 r., jednak wydatki Spółka poniosła w listopadzie i grudniu 2005 r., a zatem w roku podatkowym, w którym wystąpił przychód. Przez poniesiony koszt w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć zarówno koszt faktycznie zrealizowany w ujęciu kasowym, jak i koszt w związku, z którym nie dokonano płatności, ale wpłynął na zmianę wysokości aktywów lub pasywów podatnika. Stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę tut. Organ rozumie w ten sposób, że w listopadzie i grudniu 2005 r. przedmiotowe wydatki zostały poniesione przez Spółkę w ujęciu kasowym (nastąpiło poniesienie przez Spółkę określonych co do rodzaju i kwoty kosztów). Poniesienie przedmiotowych wydatków musiało znaleźć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych Spółki i choć nie dysponowała ona fakturami wystawionym przez kontrahenta, poniosła wydatki, które w oparciu o przepis art. 15 ust. 4 ww. ustawy stanowić winny koszty uzyskania przychodów 2005 r.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika