Wątpliwości Podatnika budzi moment zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na powypadkową (...)

Wątpliwości Podatnika budzi moment zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na powypadkową naprawę samochodów ciężarowych

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont samochodów objętych ubezpieczeniem dobrowolnym AC

Porady prawne

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka prowadzi działalność w zakresie transportu ciężarowego (transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy). Wszystkie posiadane samochody posiadają ubezpieczenie dobrowolne AC. Zdarza się, że koszty napraw powypadkowych ponoszone są w jednym roku podatkowym, natomiast odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela wpływa na rachunek bankowy Spółki w następnym roku podatkowym.

Wątpliwości Podatnika budzi moment zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na powypadkową naprawę samochodów ciężarowych.

Zdaniem Podatnika wydatki związane z naprawą powypadkową samochodów należy zaliczać do kosztów w momencie ich poniesienia, niezależnie od daty otrzymania odszkodowania. Zdaniem Podatnika bez wpływu na moment zaliczenia do kosztów danego roku podatkowego wydatków na naprawy pozostaje fakt, że odszkodowanie (ze względu na moment otrzymania) zostanie zaliczone do przychodów w następnym roku podatkowym.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 805 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Jak wynika z wniosku Podatnika samochody ciężarowe użytkowane przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością posiadają polisy AC, a zatem wydatki poniesione na ich remonty powypadkowe, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15.02.1992r. będą stanowiły koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust.

4 ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r. koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c (nie ma zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż reguluje zasady potrącenia kosztów poniesionych po zakończeniu roku podatkowego).

Z kolei jak stanowi art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15.02.1992r. koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Przy czym na podstawie art. 15 ust. 4e ustawy z dnia 15.02.1992r. za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W świetle powołanych przepisów koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy podlegają podziałowi na koszty bezpośrednie i pośrednie. Dla ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, Podatnik powinien rozpoznać sposób powiązania kosztów z przychodami. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z konkretnym przychodem, jaki osiągnął podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się koszty, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie.

W ocenie tut. Organu podatkowego wydatki na naprawę powypadkową samochodów ciężarowych podatnika, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnym przychodem, lecz z całokształtem przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Zatem wydatki poniesione w 2007r. na remont powypadkowy samochodów ciężarowych stanowią koszt w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d w związku z art. 15 ust. 4e ustawy z dnia 15.02.1992r.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż wydatki związane z naprawą powypadkową samochodów należy zaliczać do kosztów w momencie ich poniesienia, niezależnie od daty otrzymania odszkodowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika