Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką datę należy przyjąć jako datę powstania przychodu z tytułu (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką datę należy przyjąć jako datę powstania przychodu z tytułu otrzymania odszkodowania od instytucji ubezpieczeniowej

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie momentu powstania przychodu z tytułu odszkodowania

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Spółka prowadzi działalność w zakresie transportu ciężarowego (transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy). Wszystkie posiadane samochody posiadają ubezpieczenie dobrowolne AC. Zdarza się, że koszty napraw powypadkowych ponoszone są w jednym roku podatkowym, natomiast odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela wpływa na rachunek bankowy Spółki w następnym roku podatkowym.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką datę należy przyjąć jako datę powstania przychodu z tytułu otrzymania odszkodowania od instytucji ubezpieczeniowej.

Zdaniem Podatnika odszkodowanie należy zaliczać do przychodów w momencie wpływu na rachunek bankowy.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 805 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Stosownie do unormowań art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Moment powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą reguluje art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Na podstawie art. 12 ust. 3e ustawy z dnia 15.02.1992r. w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z kolei przychody neutralne podatkowo, a więc nie stanowiące podstawy ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu, określone zostały w art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w prowadzonej działalności zdarza się, iż koszty napraw powypadkowych samochodów ciężarowych są ponoszone przez Spółkę w jednym roku podatkowym, natomiast odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela wpływa na rachunek bankowy Spółki w następnym roku podatkowym.

W przedstawionej sytuacji Podatnik całą wartość odszkodowania powinien zaliczyć do swoich przychodów gdyż odszkodowania nie są wyłączone z przychodów ani nie są zwolnione od podatku. Przychód ten powstaje w dniu faktycznego otrzymania na rachunek bankowy, zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż odszkodowanie należy zaliczać do przychodów w momencie wpływu na rachunek bankowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika