Wątpliwości Podatnika budzi, czy wydatki na organizację spotkania roboczego poza miejscem siedziby (...)

Wątpliwości Podatnika budzi, czy wydatki na organizację spotkania roboczego poza miejscem siedziby firmy takie jak: wynajęcie sali, wyżywienie (usługi gastronomiczne lub zakup artykułów spożywczych), usługi hotelowe oraz wydatki na dojazd można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli uczestnikami spotkania są pracownicy Spółki

Spółka akcyjna posiada dwa znacznie od siebie oddalone zakłady, jeden znajduje się w Malborku (województwo pomorskie), drugi zaś w Pogolewie (województwo dolnośląskie). Spółka organizuje spotkania robocze poszczególnych pionów operacyjnych (np. produkcyjnego, handlowego, logistycznego). Spotkania te nie mają charakteru spotkań okolicznościowych, czy wypoczynkowo - rekreacyjnych. W celu ograniczenia kosztów związanych z dojazdem spotkania są organizowane poza siedzibą firmy. Spotkania te mają na celu omówienie problemów związanych z bieżącym funkcjonowaniem działów, realizacją budżetów itp., a także wdrażanie nowych programów lub zmian organizacyjnych, przeprowadzenie szkoleń wewnętrznych.

Wątpliwości Podatnika budzi, czy wydatki na organizację spotkania roboczego poza miejscem siedziby firmy takie jak: wynajęcie sali, wyżywienie (usługi gastronomiczne lub zakup artykułów spożywczych), usługi hotelowe oraz wydatki na dojazd można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli uczestnikami spotkania są pracownicy Spółki.

Zdaniem Podatnika wydatki na organizację spotkania roboczego poza miejscem siedziby firmy jeżeli uczestnikami spotkania są pracownicy Spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym w 2007r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przy zastosowaniu normy zawartej w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą kumulatywnie dwa warunki:

  • po pierwsze celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • po drugie wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 16 ust. 1 katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto uwzględniając wynikający z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek szczegółowego dokumentowania zdarzeń gospodarczych - trzecim ustawowym warunkiem uzależniającym możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe udokumentowanie jego poniesienia.

Co do zasady wydatki ponoszone przez osobę prawną na rzecz jej pracowników, z nielicznymi wyjątkami określonymi w art. 16 ust. 1 pkt 30, pkt 45, pkt 51, pkt 59, pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszt uzyskania przychodów. Można bowiem w przypadku tych wydatków wskazać na istnienie związku pomiędzy ich poniesieniem, a działalnością osoby prawnej. Pracownicy w sposób bezpośredni bądź pośredni przyczyniają się do uzyskiwania przychodów w firmie, w której są zatrudnieni. Tym samym wydatki te można uznać za poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a więc podlegające uznaniu za koszt uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze w ocenie tut. Organu podatkowego wydatki na wynajęcie sali, wydatki na wyżywienie i zakwaterowanie pracowników biorących udział w spotkaniu roboczym stanowią koszty uzyskania przychodu, o ile dane spotkanie ma związek z działalnością Spółki i nie nosi cech okazałości wykraczającej poza przyjęte powszechnie zwyczaje, a przedmiot spotkania roboczego oraz wydatki z nim związane zostały prawidłowo udokumentowane dla celów podatkowych.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego stanowisko Podatnika jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika