Wnioskodawca ma wątpliwości czy kwoty, które wpływają od spółki matki na rzecz Oddziału w Polsce (...)

Wnioskodawca ma wątpliwości czy kwoty, które wpływają od spółki matki na rzecz Oddziału w Polsce związane z bieżącą działalnością Oddziału stanowią przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie przychody podatkowe transakcje dokonywane między spółką zagraniczną a jej oddziałem zarejestrowanym w Polsce

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Oddział spółki z Anglii posiada w Polsce biuro i świadczy odpłatnie usługi związane z rekrutacją pracowników. W ocenie Spółki Oddział spełnia warunki, aby być ?zakładem? w rozumieniu umowy z dnia 16.12.1976r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz.U. z 1978r. nr 7, poz. 20).

Wnioskodawca ma wątpliwości czy kwoty, które wpływają od spółki matki na rzecz Oddziału w Polsce związane z bieżącą działalnością Oddziału stanowią przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy wszystkie kwoty wpływające do Oddziału od spółki matki powinny być potraktowane jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poza art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej przez podmioty zagraniczne na terytorium Polski, a w szczególności to, gdzie te dochody podlegają opodatkowaniu, regulują również stosowne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska i państwo, w którym siedzibę lub zarząd posiada podmiot zagraniczny.

W kwestii powstania obowiązku podatkowego z tytułu osiągania w Polsce dochodów przez podmioty zagraniczne istotne znaczenie ma zgodnie z treścią umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu forma powadzenia przez te podmioty działalności w Polsce, tj. ustalenie, czy działalność podmiotów zagranicznych prowadzona jest w Polsce za pośrednictwem zakładu.

Od 1 września 2005r. organem podatkowym właściwym w sprawach interpretacji postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej jest wyłącznie minister właściwy do spraw finansów publicznych. Wobec powyższego w niniejszym postanowieniu organ podatkowy pominął kwestie związane z postanowieniami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Oddział podmiotu zagranicznego stanowi część (zorganizowaną w formie oddziału) innego podmiotu - przedsiębiorcy zagranicznego. W zakresie stosunków gospodarczych oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego nie można więc mówić, że oddział ten zawiera transakcje (umowy kupna lub sprzedaży) z jednostką macierzystą. Zawarcie umowy (dokonanie transakcji) wymaga bowiem złożenia zgodnych oświadczeń woli przez co najmniej dwie strony (przez dwa odrębne podmioty). Zarejestrowanie Oddziału za granicą nie oznacza, że powstaje tam nowy podmiot podatkowy, bowiem opodatkowaniu podlegać będzie wciąż spółka macierzysta od dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez Oddział na terytorium drugiego państwa.

W związku z faktem, że Oddział spółki zagranicznej nie jest odrębnym od tej spółki podmiotem, wzajemne rozliczenia pomiędzy spółką a jej Oddziałem dokonują się w ramach jednego podmiotu. Dlatego (w przeciwieństwie od środków otrzymanych od jakiegokolwiek odrębnego podmiotu) środki finansowe otrzymane przez Oddział od macierzystej spółki zagranicznej na pokrycie wydatków będących kosztami tej spółki zagranicznej, nie są dla Oddziału przychodem w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Rozliczenia dokonane pomiędzy firma zagraniczną a jej Oddziałem uznać należy za przepływy wewnętrzne, które nie będą stanowiły elementów przychodowych i kosztowych w Oddziale w Polsce. Reasumując stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika