Podatnik ma wątpliwość, kiedy należy opodatkować korektę przychodów z tytułu sprzedaży majątku (...)

Podatnik ma wątpliwość, kiedy należy opodatkować korektę przychodów z tytułu sprzedaży majątku firmy, czy w miesiącu wydania przedmiotu sprzedaży i podpisania pierwszej umowy (aktu notarialnego), czy też w miesiącu podpisania aneksu do umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, w którym koryguje się cenę sprzedaży

Według art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 05.07.2001r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050 z późn. zm.) ceną towaru lub usługi jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Porady prawne

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 635 z późn. zm.) obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Zaś na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, uważa się wartość sprzedaży netto, bez należnego podatku od towarów i usług.

Kwestia sposobu ustalania kwoty podatku od towarów i usług w przypadku zastosowania niewłaściwej stawki podatku, bądź też zastosowania zwolnienia od tego podatku zamiast opodatkowania została wyjaśniona piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 04.04.1997r., nr PO 2/HD-397/97/079. Zgodnie z tym stanowiskiem, gdy podatnik zaewidencjonował sprzedaż przy zastosowaniu niewłaściwej stawki podatku od towarów i usług zastosowanie znajduje algorytm: wartość sprzedaży brutto x właściwa stawka podatku / 100% + właściwa stawka podatku. W wyniku zastosowania powyższego algorytmu, określającego sposób obliczania podatku, należny podatek od towarów i usług będzie wyższy, co powinno konsekwentnie oznaczać obniżenie ?ceny netto?, jaką uzyskał podatnik podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle powyższego tut. Organ podatkowy zauważa, iż w przypadku błędnego zastosowania zwolnienia od podatku VAT przychód 2005r. dla celów podatku dochodowego winien być pomniejszony o kwotę VAT wyliczoną ?metodą w stu?. Odnosząc się natomiast do zdarzenia mającego miejsce w sierpniu 2006r., tj. sporządzenia w formie aktu notarialnego aneksu do zawartej w 2005r. umowy sprzedaży tut. Organ podatkowy zauważa, iż w przypadku, gdy zwiększenie ceny było spowodowane wolą stron, to jej skutki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczą tego okresu, w którym został zawarty aneks do umowy.

Mając powyższe na uwadze w ocenie tut. Organu podatkowego za prawidłowe uznać należy stanowisko Podatnika, iż korektę przychodów należy uwzględnić w przychodach podatkowych w okresie sprawozdawczym, w którym dokonano korekty ceny, tj. w miesiącu sierpniu 2006r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika