Szkoła jest właścicielem działki nabytej w drodze darowizny, z przeznaczeniem na działalność. (...)

Szkoła jest właścicielem działki nabytej w drodze darowizny, z przeznaczeniem na działalność. Przedmiotową działkę Szkoła zamierza sprzedać, a dochód przeznaczyć na działalność statutową. Szkoła prosi o udzielenie informacji, czy w związku ze sprzedażą działki będzie zobowiązana zapłacić podatek?

Szkoła zwróciła się pismem z dnia 18.07.2006r. o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Podatnika, jest On właścicielem działki nabytej w drodze darowizny, z przeznaczeniem na działalność. Przedmiotową działkę Szkoła zamierza sprzedać, a dochód przeznaczyć na działalność statutową. Szkoła prosi o udzielenie informacji, czy w związku ze sprzedażą działki będzie zobowiązana zapłacić podatek.

W opinii Wnioskującej, nie powinna zapłacić żadnego podatku, jeżeli uzyskane ze sprzedaży działki środki Szkoła przeznaczy na działalność statutową.

Porady prawne

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem natomiast w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 2 ww. ustawy, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą.

Ustawodawca w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadził szereg zwolnień o charakterze przedmiotowym. Zgodnie z ust. 1 pkt 4 ww. artykułu, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele. Cytowany przepis ustala zatem dwa warunki, których spełnienie uprawnia do wyłączenia określonych co do wysokości dochodów z opodatkowania podatkiem dochodowym. Po pierwsze statut powinien zawierać wymienione w ustawie cele, dla realizacji których ustanowiony został podmiot. Po drugie, dochód powinien być faktycznie przeznaczony na cele statutowe.

Z kolei przepis art. 17 ust. 1b ustawy stanowi, że zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w wyżej cytowanym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli zatem podatnik dochody warunkowo zwolnione z opodatkowania wydatkuje na inne cele niż wskazane w przepisie, będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego.

Wobec powyższego, jeżeli cele statutowe uczelni są tożsame z celami ujętymi w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, oraz dochód ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na te cele, jest on zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika