1. Czy w przedstawionym przypadku wnioskodawca ma do czynienia z wykonywaniem usług na rzecz jednostek (...)

1. Czy w przedstawionym przypadku wnioskodawca ma do czynienia z wykonywaniem usług na rzecz jednostek powiązanych?
2. Czy przedmiotowe usługi powinien wykazywać w dokumentach finansowych spółki jako świadczone na rzecz jednostek powiązanych ?

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60). po rozpatrzeniu wniosku sp. z o. o. z dnia 07.06.2006 roku uzupełnionego pismem z dnia 10.07.2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: wykonywania usług na rzecz jednostek powiązanych oraz wykazywania w/w usług w dokumentach finansowych spółki.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

Uzasadnienie

Wnioskodawca przedstawił następujący opis stanu faktycznego:

Udziałowcem sp. z o. o. - Wnioskodawcy - jest między innymi jednoosobowa firma osoby fizycznej.

Wnioskodawca wykonuje usługi na rzecz innej spółki z o. o., w której 51% udziałów posiada w/w osoba fizyczna będąca jednocześnie udziałowcem sp. z o. o. - Wnioskodawcy.

Spółka stawia pytania:

  1. Czy w przedstawionym przypadku wnioskodawca ma do czynienia z wykonywaniem usług na rzecz jednostek powiązanych?
  2. Czy w związku z powyższym powinien wykonywane usługi wykazywać w dokumentach finansowych spółki jako świadczone na rzecz jednostek powiązanych?

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

Zdaniem spółki w przypadku wykonywania usługi na rzecz innej spółki z o. o., w której 51% udziałów posiada prywatna osoba, będąca jednocześnie właścicielem jednoosobowej firmy jak również udziałowcem wnioskodawcy nie ma do czynienia z wykonywaniem usługi na rzecz jednostek powiązanych.

Ponadto nie jest wobec powyższego zobowiązana do wykazywania w dokumentach finansowych spółki jako usługi świadczone na rzecz jednostek powiązanych.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny stanowisko Organu jest następujące:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli:

  1. podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej 'podmiotem krajowym', bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo
  2. osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej 'podmiotem zagranicznym', bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo
  3. te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Przepis ust. 4 wyżej cyt. art. 11 stanowi, że przepisy ust.1-3 stosuje się odpowiednio, gdy:

  1. podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo
  2. te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów.

Natomiast zgodnie z ust. 5a ww. art. 11 posiadanie udziału w kapitale innego podmiotu, o którym mowa w ust.1 i 4, oznacza sytuację, w której dany podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada w kapitale innego podmiotu udział nie mniejszy niż 5%.

Określając wielkość udziału pośredniego, jaki podmiot posiada w kapitale innego podmiotu, przyjmuje się zasadę, że jeżeli jeden podmiot posiada w kapitale drugiego podmiotu określony udział, a ten drugi posiada taki sam udział w kapitale innego podmiotu, to pierwszy podmiot posiada udział pośredni w kapitale tego innego podmiotu w tej samej wysokości; jeżeli wartości te są różne, za wysokość udziału pośredniego przyjmuje się wartość niższą - art. 11 ust. 5b.

Zgodnie z art. 9a. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 (...) są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji, obejmującej:

  1. określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko),
  2. określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,
  3. metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
  4. określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach w przypadku gdy na wartość transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot,
  5. wskazanie innych czynników - w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji uwzględnione zostały te inne czynniki,
  6. określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczeń - w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.

Stosownie do art. 9a. ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

  1. 100.000 EURO - jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego, określonego zgodnie z art. 16 ust. 7, albo
  2. 30.000 EURO - w przypadkach świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo
  3. 50.000 EURO - w pozostałych przypadkach.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu stanowisko zaprezentowane przez spółkę jest nieprawidłowe.

Stwierdza się, że przedstawioną przez wnioskodawcę sytuację należy uznać za wykonywanie usług na rzecz jednostek powiązanych w rozumieniu art. 11 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak przedstawiono wyżej przepis ten wyraźnie określa, iż ma on zastosowanie w stosunku do tych samych osób prawnych lub fizycznych równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorących udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub ich kontroli albo posiadających udział w kapitale tych podmiotów.

Została zatem spełniona jedna z przesłanek ewentualnego zastosowania przepisów art. 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skoro podatnik wyraźnie stwierdził, że nie stosuje warunków ani cen różniących się od warunków i cen, które ustala dla innych niezależnych podmiotów to brak jest podstaw do zastosowania art. 11 w/w ustawy, który stosujemy tylko wówczas gdy podmioty powiązane wykorzystują fakt zależności i nie wykazują dochodów albo wykazują dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać. W kwestii sporządzania dokumentacji obowiązek taki powstanie, gdy suma należności w roku podatkowym przekroczy kwoty określone w cyt. art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika