Jaka jest stawka podatku od towarów i usług dla sprzedaży produktu 'Original Schwedenbitter - Zioła (...)

Jaka jest stawka podatku od towarów i usług dla sprzedaży produktu 'Original Schwedenbitter - Zioła Szwedzkie'?

W odpowiedzi na Pani pismo złożone w tut. Urzędzie w dniu 10.06.2003 r. w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwanej dalej ustawą - Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie działając na zasadzie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

W zaistniałej sytuacji zauważyć przede wszystkim należy, iż przepis art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zawierający definicję towarów na potrzeby rozliczeń ww. podatku odsyła do klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
Z kolei od dnia 1.01.2003 r. wprowadzono do celów poboru podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego PKWiU.
Podkreślić z całą mocą należy, iż wydawanie opinii dotyczących klasyfikowania wyrobów i usług w oparciu o PKWiU należy do wyłącznej kompetencji organów statystyki publicznej.
Urząd Skarbowy nie jest organem właściwym do zajęcia stanowiska w sprawie określenia prawidłowości przyporządkowania towaru do symbolu PKWiU, lecz działając w ramach swojej właściwości rzeczowej uprawniony jest na podstawie symbolu statystycznego wyrobu lub usługi do dokonania rozstrzygnięcia dotyczącego stosowania stawek podatkowych podatku od towarów i usług.
Podkreślić także trzeba fakt, iż to podatnik odpowiedzialny jest za zastosowanie prawidłowych stawek opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W przypadkach jakichkolwiek wątpliwości czy trudności z zaklasyfikowaniem towaru czy usługi podatnik może korzystać z pomocy właściwego organu statystyki publicznej.

Porady prawne

Jak wynika z Pani pisma towar: ?Original Schwedenbitter - Zioła Szwedzkie' klasyfikowany był przez Urząd Statystyczny w Krakowie następująco:
PKWiU-24.42.2 - produkty farmaceutyczne pozostałe
SWW-1354-3 - preparaty galenowe - nalewki, soki, intrakty farmaceutyczne.
Sprzedaż tak zakwalifikowanego towaru - na podstawie art. 18 ust. 2, w związku z poz. 29 załącznika Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 7%.
Natomiast uprawniony do dokonywania klasyfikacji wyrobów i usług od dnia 1.01.2003 r. Urząd Statystyczny w Łodzi , Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych umieścił powyższy produkt w grupowaniu: PKWiU 15.91.10-80.90 - napoje alkoholowe, gdzie indziej nie wymienione.

Wg zatem aktualnie dokonanej klasyfikacji przez jedyny upoważniony w tym zakresie Ośrodek (zgodnie z Komunikatem Prezesa GUS z dnia 5.11.2002 r. (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz.87) przedmiotowy towar winien podlegać uprzednio opodatkowaniu wg stawki 22% - od czasu, gdy nie był uznawany za wyrób farmaceutyczny na podstawie odrębnych przepisów.
Stawką 7% podatku opodatkowana bowiem była tylko sprzedaż wyrobówklasyfikowanych wg SWW w grupowaniu 134 i 1354, które jednocześnie były uznane za farmaceutyczne odrębnymi przepisami.
Obecnie, tj. od 1.01.2003 r. możliwość stosowania obniżonej stawki przy sprzedaży przedmiotowego wyrobu nie jest uzależniona od umiejscowienia go w PKWiU (od symbolu PKWiU), a jedynie od tego, czy wyrób ten jest uznany za farmaceutyczny na podstawie odrębnych przepisów - zgodnie z zapisem załącznika Nr 3 poz. 46 powołanej ustawy w aktualnym brzmieniu.
Do wydania opinii w tej sprawie organy podatkowe nie są upoważnione.

Słuszna jest Pani uwaga, iż ww.

opinia organu statystyki publicznej rodzi skutki jedynie w sferze statystyki, tym niemniej stanowi jeden z dowodów, na podstawie których organ podatkowy może wydawać rozstrzygnięcie w kwestii prawidłowej stawki podatku od towarów i usług. Nie bez znaczenia dla sprawy jest także fakt, iż z uwagi na zasadę wzbudzania przez organy administracji państwowej zaufania obywateli do organów państwa, zastosowanie się przez podatnika do opinii Urzędu Statystycznego nie powinno narażać go na szkodę w przypadku błędnego zaklasyfikowania towaru przez urząd statystyczny.
Mając powyższe na względzie tut. Urząd stwierdza, iż w rozpatrywanym przypadku nie jest w stanie w toku postępowania prowadzonego na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa dokonać rozstrzygnięcia w zakresie właściwej stawki opodatkowania towaru, o którym mowa w Pani piśmie.

Słusznie także zauważa Pani w swoim piśmie, iż - zgodnie z brzmieniem art. 5 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz.1803) - zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań pomiędzy tymi klasyfikacjami, wprowadzone po dniu wejścia w życie tej ustawy, tj. po 1 stycznia 2003 r. nie powodują zmian wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.
W przypadku gdy po dniu wejścia w życie tej ustawy wprowadzone zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym , dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych (PKWiU, PKOB) prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku albo prowadziłyby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym na dzień 31.12.2002 r. (art. 6 cyt. wyżej nowelizacji)

W przypadku sprawy przedstawionej w Pani piśmie nie mają jednak - zdaniem tut. Urzędu - zastosowania przytoczone wyżej przepisy nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.
W omawianym przypadku bowiem miała miejsce zmiana dotycząca zaklasyfikowania wyrobu przez organ statystyczny, a nie zmiana wprowadzona do powołanej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, dotycząca nowych oznaczeń klasyfikacyjnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika