Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony zapłacony przy imporcie urządzeń i usług w przypadku (...)

Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony zapłacony przy imporcie urządzeń i usług w przypadku gdy 50% inwestycji będzie finansowana ze środków otrzymywanych z programu pomocowego

W odpowiedzi na złożone zapytanie w dniu 14.08.2003 r. w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwanej dalej ustawą, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na zasadzie art. 14 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z pe zm.) informuje co następuje:

Stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie wskazuje, iż realizowane przedsięwzięcie - instalacja czyszczenia kotłów podczas ruchu przez -finansowane będzie ze środków (na wsparcie działań ekologicznych) otrzymywanych w ramach bilateralnego programu pomocowego, którego promotorem jest SIDA (Szwedzka Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego) oraz własnych środków w równych częściach. Wykonanie poszczególnych etapów inwestycji będzie dokumentowane fakturami częściowymi, natomiast po jej zakończeniu wytworzony środek trwały będzie własnością Spółki podlegając amortyzacji oraz będzie służył w całości przyszłej sprzedaży opodatkowanej. Dostawcą urządzenia i wykonawcą usługi będzie kontrahent zagraniczny zapłata za wykonane usługi nastąpi bezpośrednio ze środków finansowych promotora na konto dostawcy.

Porady prawne

1. Zasady obniżania kwoty podatku należnego przez podatników podatku od towarów i usług reguluje art. 19 i 20 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).Przypadki, w których nabycie nie uprawnia do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego wymienione zostały w art. 25 ww. ustawy a także w wydanym na mocy art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy przepisie § 48 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.)

2. Korzystając z delegacji art. 23 ust. 1 pkt 4 Minister Finansów w rozdziale 8 ww. rozporządzenia uregulował przypadki i zasady zwrotu podatku podatnikom dokonującym zakupu towarów i usług lub importu towarów, finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Jak widać z powyższego kwestie obniżeń podatku należnego oraz zwrotu podatku naliczonego dla podatnika od zakupów finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej zostały uregulowane w różnych przepisach.

Obniżenie podatku należnego oraz ewentualny zwrot różnicy podatku należnego nie jest uzależnione od źródeł finansowania nabywanych środków trwałych (dotacje, fundusze, pomoc bezzwrotna itp.) ale od spełnienia warunków art. 19 i 21 ustawy oraz od tego czy nabywane towary zaliczane zostaną przez podatnika do środków trwałych i na mocy odpowiednich przepisów będą podlegały amortyzacji i będą wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 20 ust. 2 ww. ustawy.

O ile zatem w toku realizacji przedmiotowej inwestycji zostaną spełnione wszystkie wymogi określone wyżej wymienionymi przepisami ustawy i aktów wykonawczych, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu importu oraz zakupu w kraju towarów i usług związanych z tą inwestycja.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika