Spółka zwróciła się z zapytaniem, o sposób ustalenia przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym (...)

Spółka zwróciła się z zapytaniem, o sposób ustalenia przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przychodu (dochodu) z tytułu sprzedaży gruntu.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 17.06.2005 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach w podatku dochodowym od osób prawnych dotyczącej opodatkowania dodatkiem dochodowym od osób prawnych przychodu (dochodu) z tytułu odpłatnego zbycia gruntu stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż jest on właścicielem salonu samochodowego, który został wybudowany ze środków spółki w 1997 roku. Salon został wybudowany na gruncie stanowiącym własność Spółki, który został przez wspólników wprowadzony aportem. Spółka posiada także zamortyzowane środki trwałe.Spółka zwróciła się z zapytaniem, o sposób ustalenia przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu (dochodu) z tytułu sprzedaży gruntu.
Wnioskodawca ocenia, że przedmiotem opodatkowania jest różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a wartością gruntu wniesionego aportem.

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika.
Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.
Art. 15 ust. 1 cyt. ustawy mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Na mocy art. 16 ust. 1 pkt 1) lit. a) cyt. ustawy nie uważa się aa koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, wydatki te - bez względu na czas ich poniesienia są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku ich odpłatnego zbycia.Na podstawie art. 7 ust. 1 i 2 cyt. ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami podatkowymi, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia gruntu jest przychód uzyskany ze sprzedaży gruntu (wniesionego uprzednio do Spółki w formie aportu) pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, które stanowi wartość gruntu ustaloną przez Podatnika na dzień wniesienia udziału.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Jednocześnie informuje się, że w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika