W jaki sposób należy ustalić wartość początkową środka trwałego po rozbudowie, która została (...)

W jaki sposób należy ustalić wartość początkową środka trwałego po rozbudowie, która została sfinansowana kredytem zaciągniętym w walucie obcej?

Zgodnie z art. 16g ust. 1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, obiekt może być zaliczony do środków trwałych gdy jest kompletny i zdatny do użytku.

W związku z tym koszty związane z przystosowaniem środka trwałego do używania są elementem ceny nabycia (wartości początkowej), zaś okresem zakończenia ich naliczania jest moment przyjęcia środka trwałego do używania.

Porady prawne

W myśl art. 16 g ust. 13 ww. ustawy, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich modernizację ? ulepszenie w danym roku przekracza 3.500 zł. i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Wobec powyższego, w przypadku, gdy rozbudowa środka trwałego została sfinansowana kredytem lub pożyczką, wartość początkową środka trwałego po rozbudowie zwiększa się o odsetki od zaciągniętych kredytów bądź pożyczek, naliczane za okres do dnia przyjęcia do używania środka trwałego. Odsetki należne za okres po tym dniu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Gdy kredyt lub pożyczkę zaciągnięto w walucie obcej, zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość początkową środka trwałego koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Jednak zwiększenie wartości początkowej środka trwałego w wyniku modernizacji dotyczy wyłącznie różnic kursowych zrealizowanych, tj. dotyczących rat kredytu spłaconego przed zakończeniem modernizacji środka trwałego. Różnice kursowe powstałe przy spłacie rat kredytu po zmodernizowaniu środka trwałego stanowią koszty uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika