Jaki kurs przeliczenia waluty należy zastosować w przypadku, gdy 06.05.2004r. Spółka otrzymała towar (...)

Jaki kurs przeliczenia waluty należy zastosować w przypadku, gdy 06.05.2004r. Spółka otrzymała towar od kontrahenta zagranicznego, natomiast faktura została wystawiona przez dostawcę 10.05.2004?

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004r., kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio obniża się lub podwyższa o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Porady prawne

Zatem w sytuacji nabycia towaru od firmy zagranicznej, która wystawi fakturę w walucie obcej, Podatnik winien zarachować kwotę ustaloną po przeliczeniu na złote polskie ceny towaru w walucie obcej, według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia otrzymania faktury. Jeżeli zapłata za towar nastąpi po upływie określonego czasu, zapłacona cena za towar może być wyższa lub niższa od ceny obliczonej na dzień otrzymania faktury. Należy wówczas koszty dotyczące zakupu odpowiednio podwyższyć lub obniżyć o powstałe różnice kursowe.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.

W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Natomiast zgodnie z zapisem § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika