Zapytanie dotyczące prawa do obniżenia podatku naleznego o podatek naliczony od zakupu paliw silnikowych, (...)

Zapytanie dotyczące prawa do obniżenia podatku naleznego o podatek naliczony od zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do samochodów zakupionych przed 1 maja 2004 r.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na zapytanie Podatnika wniesione pismem z dnia 13.05.2004 r. (data wpływu do urzędu skarbowego 17.05.2004 r.) dotyczące prawa do obniżania podatku należnego o podatek naliczony od zakupu paliw silnikowych do samochodów zakupionych przed 1 maja 2004 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wyjaśnia:

Na podstawie art. 88 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Na podstawie art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określono wzór dający możliwość obliczenia dopuszczalnej ładowności pojazdu, koniecznej dla klasyfikacji rodzaju pojazdu dla celów podatku od towarów i usług.

Porady prawne

DŁ = 357 kg + n x 68kg

gdzie:DŁ - dopuszczalna ładowność,n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu jest związane z rodzajem samochodu. Definicja samochodu osobowego zawarta we wskazanym artykule ma ścisły związek z możliwością obniżania podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupów paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, ponieważ na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Podatnik, według dołączonego do zapytania załącznika, nabył samochody ciężarowe w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) i w myśl tych przepisów miał prawo od obniżania podatku należnego o podatek naliczony od zakupów paliw do napędu tych samochodów. Od dnia 1 maja 2004 r. obowiązują nowe regulacje w tym zakresie. Podatnik może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu tylko wówczas, gdy samochody te spełniają kryterium samochodów ciężarowych w myśl przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Ustawodawca nie zawarł w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przepisów przejściowych w odniesieniu do zakupów paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do napędu samochodów ciężarowych zakupionych przed 1 maja 2004 r. a w myśl przepisów obowiązujących w tym zakresie od 1 maja 2004 r. będących samochodami osobowymi. Na gruncie nowych przepisów, o możliwości odliczania podatku naliczonego decyduje rodzaj pojazdu określony na podstawie wzoru i porównania z dopuszczalną ładownością wynikającą ze świadectwa homologacji.

W świetle przedstawionego wyżej stanu prawnego traktowanie tych pojazdów, dla celów odliczania podatku naliczonego, zawartego w cenie nabywanego paliwa, będzie stanowiło naruszenie przepisów obecnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika