Jak należy udokumentować i rozliczyć VAT w związku ze sprzedażą samochodu w trybie egzekucji sądowej?

Jak należy udokumentować i rozliczyć VAT w związku ze sprzedażą samochodu w trybie egzekucji sądowej?

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U.Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z dnia 02.01.2004r.(data wpływu 26.01.2004 r) w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej sposobu udokumentowania i rozliczenia należnego podatku VAT od czynności sprzedaży dokonywanej w trybie egzekucji Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wyjaśnia co następuje:

W świetle art. 12 a ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) organy egzekucyjne, określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161. z 1992 r. Nr 20, poz. 78, z 1993r. Nr 28. poz. 127. z 1995 r. Nr 85, poz. 426 i z 1996 r. Nr 43. poz. 189) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne, w rozumieniu przepisów^ Kodeksu postępowania cywilnego, są płatnikami podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego od sprzedaży, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. Powyższe oznacza, że organ egzekucyjny dokonując sprzedaży towarów należących do dłużnika wykonuje czynności określone w art. 2 ustawy o VAT. przy czy wykonuje je w imieniu dłużnika. Zatem podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje nadal dłużnik, a nie organ egzekucyjny. który dokonując sprzedaży musi zachować się tak jak zachowałby się właściciel towarów. Fakturę VAT dokumentującą czynność sprzedaży dokonaną w trybie egzekucji, zgodnie z dyspozycją § 51 ust. l rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27. póz. 268 z późn. zm.). wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek organy egzekucyjne: kopię faktury otrzymuje dłużnik.

Porady prawne

Zgodnie z § 51 ust. 2 i 3 w/w rozporządzenia fakturę wystawia się, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna spełniać warunki, o których mowa w § 35 i 36 ust. l. jak również zawierać nazwę i adresy organów egzekucyjnych...: jako sprzedawcę wpisuje się w fakturze nazwę i adres dłużnika, przy czym za podpisy osób uprawnionych do wystawienia faktury uważa się podpisy kierowników organów egzekucyjnych (lub osób przez nich upoważnionych).

A zatem, w przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym, zlecenie komisantowi przez komornika sprzedaży samochodu jest czynnością wykonaną w imieniu dłużnika będącego podatnikiem podatku od towarów i usług. W tym przypadku, jak już wcześniej podkreślono, komornik powinien zachować się tak jak zachowałby się sam podatnik. Komornik dokonując sprzedaży w trybie egzekucyjnym za pośrednictwem komisu wstąpił w imieniu podatnika w rolę komitenta. Przedstawiona faktura VAT-Komis Nr 7/03 z dnia 2.007.2003 r. wystawiona przez Komis zawiera wszystkie elementy, o których mowa w § 51 ust. 3. tj. wskazuje także nazwę i adres organu egzekucyjnego oraz nazwę dłużnika.

W świetle powyższego wymienioną fakturę należy przyjąć jako udokumentowanie sprzedaży dokonanej w ramach umowy komisu w imieniu podatnika w trybie egzekucji. W związku z tym na podatniku wymienionym w fakturze jako komitent, w imieniu którego działa organ egzekucyjny, a nie na organie egzekucyjnym spoczywa obowiązek sporządzenia i złożenia deklaracji VAT-7 z tytułu realizowanych w jego imieniu czynności opodatkowanych. Organ egzekucyjny, jako płatnik zgodnie z art. 8 ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137. póz. 926 ze zm.) zobligowany jest jedynie do odprowadzenia pobranego od nabywcy towaru podatku VAT na konto organu podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika