Czy sprzedaż samochodu Mercedes-Benz 'VITO' 111 CDI FURGON/D, po dokonaniu przeróbki na pojazd specjalny (...)

Czy sprzedaż samochodu Mercedes-Benz 'VITO' 111 CDI FURGON/D, po dokonaniu przeróbki na pojazd specjalny nazywany karawanem, będzie traktowana jako sprzedaż samochodu spełniającego wymagania klasyfikujące ten pojazd do kategorii nie odlegających ograniczeniu wysokości kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, wymienionej w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w związku z ust. 4 tego artykułu. Zdaniem wnioskodawcy dokonana przeróbka nie spowoduje utraty prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył pojazd samochodowy Mercedes-Benz 'VITO' 111 CDI FURGON/D, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Wnioskodawca, w celu dostosowania ww. samochodu do potrzeb prowadzonej działalności w zakresie usług pogrzebowych, zlecił sprzedającemu dokonanie jego przeróbki na pojazd specjalny nazywany karawanem. Wykonawca zleconej usługi posiada stosowne uprawnienia do wydania zaświadczenia o specjalnym charakterze użytkowym przerobionego samochodu, które jest niezbędne ze względu na obowiązujące przepisy sanitarno-epidemiologiczne przy transporcie zwłok ludzkich.Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy sprzedaż tego samochodu na Jego rzecz, po dokonaniu przeróbki, będzie traktowana jako sprzedaż samochodu spełniającego wymagania klasyfikujące ten pojazd do kategorii nie podlegających ograniczeniu wysokości kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, wymienionej w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w związku z ust. 4 tego artykułu. Zdaniem wnioskodawcy dokonana przeróbka nie spowoduje utraty prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego.

Porady prawne

Odnosząc się do zadanego pytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wyjaśnia co następuje:Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art.88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych do powołanej ustawy.Zgodnie z treścią art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 powołanej ustawy. Przypadku nabycia samochodu pełne odliczenie podatku naliczonego przysługuje w odniesieniu do samochodu, którego masa całkowita przekracza 3,5 tony.Spełnienie powyższego wymogu ustala się na podstawie dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu.Stosownie do treści art. 86 ust. 3 ustawy u VAT, jeżeli masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł. Przepis ten nie ma zastosowania do następujących pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy:1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Wyżej wymienione 4 grupy pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony aby spełnić warunki konieczne do pełnego odliczenia podatku VAT, muszą przejść dodatkowe badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Wynikiem takiego badania powinien być wpis do dowodu rejestracyjnego o zaklasyfikowaniu pojazdu do jednej z tych grup.Ponadto w art. 86 ust. 4 wymienione zostały kolejne 2 grupy pojazdów, co do których przysługuje pełne odliczenie. Należą do nich pojazdy samochodowe konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą oraz pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy. Załącznik ten określa następujące przeznaczenie pojazdów specjalnych:1. Agregat elektryczny / spawalniczy 2. Bankowóz 3. Do prac wiertniczych 4. Koparka, koparkospycharka 5. Ładowarka 6. Oczyszczanie dróg 7. Podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych 8. Pomoc drogowa 9. Zimowego utrzymania dróg 10. Żuraw samochodowy Pojazdy mieszczące się w jednej z powyższych kategorii nie muszą spełniać żadnych dodatkowych wymogów, aby od razu być zaklasyfikowanymi do pełnego odliczenia.W przedstawionym we wniosku przypadku chodzi o pojazd, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony i który po przeprowadzeniu przeróbki techniczno-eksploatacyjnej wykorzystywany będzie do świadczenia usług pogrzebowych tj. do przewozu zwłok.

Z uwagi na to, że taki rodzaj przeznaczenia nie został wymieniony w załączniku nr 9 do ustawy o VAT i masa całkowita tego pojazdu nie przekracza 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, będzie stanowić 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Natomiast pełne odliczenie podatku będzie możliwe tylko wtedy jeżeli dodatkowe badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów potwierdzi zaświadczeniem zakwalifikowanie pojazdu do jednej z grup zdefiniowanych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4.Na podstawie uzyskanego zaświadczenia właściwa adnotacja o kwalifikacji pojazdu powinna być zawarta w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.Zgodnie z wymogiem określonym w art. 86 ust. 5a kopię zaświadczenia podatnik obowiązany jest dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego. W świetle powyższego należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy utrzymującego, iż przy zakupie przedmiotowego pojazdu będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT jest właściwe z zastrzeżeniem, że prawo to zostanie potwierdzone stosownym zaświadczeniem wydanym przez stację kontroli pojazdów.

Powyższej interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny. W przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie lub okoliczności stanu faktycznego informacja ta nie będzie mieć zastosowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika