Czy istnieje możliwość wyboru formy opodatkowania na zasady zryczałtowanego podatku dochodowego dla (...)

Czy istnieje możliwość wyboru formy opodatkowania na zasady zryczałtowanego podatku dochodowego dla pozarolniczej działalności gospodarczej rozpoczętej w trakcie roku podatkowego w sytuacji, gdy w tym samym roku podatkowym podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych a następnie dokonał jej likwidacji po dniu dwudziestego stycznia roku podatkowego?

W odpowiedzi na Pana zapytanie złożone w dniu 02.07.2004 r. w sprawie możliwości wyboru formy opodatkowania na zasady zryczałtowanego podatku dochodowego dla pozarolniczej działalności gospodarczej rozpoczętej w trakcie roku podatkowego w sytuacji, gdy w tym samym roku podatkowym podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych a następnie dokonał jej likwidacji po dniu dwudziestego stycznia roku podatkowego. Pozarolnicza działalność gospodarcza, dla której podatnik chciałby wybrać formę opodatkowania na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego ma być prowadzoną w zakresie w jakim prowadzona była zlikwidowana działalność tj. inseminacji zwierząt.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, że w świetle obowiązujących przepisów od 1 stycznia 2003 podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z działalności gospodarczej są zasady ogólne. Podatnik, który osiąga przychody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym do wyboru tej formy winien zgodnie z w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy, oświadczenie to podatnik składa do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z wyjaśnień podatnika wynika, że w roku 2004 prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych w zakresie inseminacji zwierząt, którą zamierza zlikwidować. Po likwidacji działalności podatnik ma zamiar podjąć działalność, którą chciałby opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym, działalność ma polegać na wykonywaniu usług inseminacji zwierząt.

W związku z powyższym podatnik występuje jako podmiot gospodarczy, który prowadził działalność w roku podatkowym, a nie rozpoczynający jej wykonywanie. Nie można bowiem uznać za rozpoczęcie działalności, jeżeli w jednej i drugiej działalności są wykonywane operacje gospodarcze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku likwidacji jednej działalności i rozpoczęcia drugiej nastąpi jedynie okresowe zaprzestanie jej prowadzenia.

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) przy wyborze formy opodatkowania mówi się o rozpoczęciu działalności, przy czym artykuł 7 ust. 2 tej ustawy określa, że nawet:1. całkowita lub częściowa zmiana branży lub przedmiotu działalności2. zmiana umowy spółki lub zmiana wspólnika nie stanowi rozpoczęcia działalności w roku podatkowym.

W konsekwencji powyższego nie ma zastosowania w tym przypadku przepis zawarty w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), zgodnie z którym pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W tej sytuacji prawnej właściwą formą opodatkowania prowadzonej przez podatnika działalności w 2004 roku są zasady ogólne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika