Stan faktyczny:29 listopada 2005r. został sporządzony akt notarialny dotyczący przeniesienia własności (...)

Stan faktyczny:
29 listopada 2005r. został sporządzony akt notarialny dotyczący przeniesienia własności nieruchomości zabudowanej budynkiem gospodarczym (zakończenie budowy lata 70-te), stanowiącej własność Gminnej Spółdzielni na rzecz Gminy w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody gminy.W tej sprawie została podjęta też uchwała Rady Miejskiej. Sporządzona została również umowa z dnia 29 listopada 2005r. pomiędzy Burmistrzem Miasta i Gminy i Gminną Spółdzielnią.Gminna Spółdzielnia jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynny, jednak nie miała prawa do obniżenia podatku naliczonego o podatek należny z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości (......)Nie zachodzi sytuacja o której mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.
Stanowisko Pytającego:
Zgodnie z art. 29 ust. 5 i art. 43 ust. 1 pkt. 2 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) wartość wynikająca z przeniesienia własności nieruchomości uznaję jako zwolnioną z opodatkowania tym podatkiem.

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535, ze zm.) zwolnienie podatkowe obejmuje dostawę budynków, budowli lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło 5 lat, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwrócić uwagę należy również na art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535, ze zm.), zgodnie z którym, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Porady prawne

W związku z powyższym, uwzględniając stan faktyczny przytoczony w pytaniu, tj.: podmiotowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu przedmiotowych nieruchomości, od końca roku w którym zakończono budowę budynków minęło 5 lat, i nie zachodzi sytuacja o której mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT należy uznać, że zarówno przedmiotowe budynek, jak i grunt na którym jest posadowiony, będzie objęty zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 oraz art. 29 ust.5 ustawy o VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika