Przedmiotem działalności jest dostarczanie m.in. usług dostępu do Internetu. Do 1.05.2004r. usługi (...)

Przedmiotem działalności jest dostarczanie m.in. usług dostępu do Internetu. Do 1.05.2004r. usługi z dostępem do Internetu związane były z opodatkowaniem stawką 7%. Od 1.05.2004r. usługi te zostały zwolnione z VAT. Na podstawie roku 2003, w czasie którego przez wszystkie miesiące świadczyliśmy usługi w tym zakresie, obliczyliśmy procent sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Ponieważ w 2003r. sprzedaż obciążona stawką 7%, to sprzedaż związana wyłącznie z usługami dostępu do Internetu, dlatego łatwo było przeliczyć, jaką część stanowiłaby sprzedaż ze stawką ZW (gdyby w 2003r. obowiązywała stawka ZW na te usługi) w 2004r. Na podstawie artykułu 90 ust.8 ustawy z 11.03.2004r o podatku od towarów i usług, firma nie spełnia żadnej z określonych w ustawie kryteriów, zwracamy się z prośbą o ustalenie wskaźnika niezbędnego do ustalenia wielkości VAT naliczonego do odliczenia w deklaracji. Z naszej strony uważamy, że traktując sprzedaż opodatkowaną stawką 7% z roku 2003 (na którą składały się wyłącznie usługi związane z dostępem do sieci Internet), jako sprzedaż zwolnioną, jesteśmy w stanie obliczyć, jaki procent sprzedaży stanowiła sprzedaż zwolniona w stosunku do sprzedaży opodatkowanej.

Przepis art.90 ust.8 i 9 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535). wskazuje okoliczności w których podatnik może przyjąć proporcje wyliczone szacunkowo według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu.Dotyczy to podatników :- którzy w poprzednim roku nie osiągnęli obrotu lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30000 zł.- w odniesieniu do których kwota obrotu z poprzedniego roku byłaby niereprezentatywna

Stanowisko podatnika w części określenia proporcji odliczenia podatku naliczonego jest zasadne . Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany odnieść obliczoną proporcję do rzeczywistej proporcji sprzedaży i jest on obowiązany dokonać korekty kwoty odliczonego podatku.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika