Stan faktyczny:Starostwo Powiatowe X pobiera opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego gruntów (...)

Stan faktyczny:Starostwo Powiatowe X pobiera opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego gruntów Skarbu Państwa ustanowione przed dniem 1 maja 2004r., to jest przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) (wysokość opłaty określona na podstawie art. 71 oraz art. 77 i art. 78 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. z 2004r. D. U. nr 261 poz. 2603 ze zm.). Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego ustalane są wg stawki procentowej od wartości nieruchomości gruntowej, określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Wysokość stawki procentowej opłat rocznych jest uzależniona od celu na jaki nieruchomość została oddana. W związku z powyższym stanowi stałą opłatę, aż do jej aktualizacji w przypadku zmiany wartości nieruchomości. Ustalenie wysokości tej kwoty regulują niepodatkowe przepisy, natomiast opodatkowanie czynności jaką jest świadczenie usług, realizowane jest na podstawie przepisów podatkowych.Stanowisko Pytającego:Konsumpcyjny charakter podatku VAT skutkuje tym, że w przypadku objęcia sprzedaży określonych towarów lub usług dotychczas nie opodatkowanych obowiązkiem podatkowym ciężar podatku ponosi nabywca płacąc wyższą cenę za nabywane towary lub usługi, taka sama sytuacja występuje w przypadku wzrostu stawek podatkowych.Z tych względów należy stwierdzić, że podatek od towarów i usług jako podatek obciążający konsumenta powinien być doliczony do opłat za użytkowanie wieczyste, których wysokość wynikająca z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami winna być traktowana jako wartość netto

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Stanowiącą podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu sprzedaży, ustalają strony zawartej umowy.

Porady prawne

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. z 2004r. Dz. U. nr 261, poz. 2603 ze zm.) w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty. Zatem w przypadku użytkowania wieczystego podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku. Oznacza to że kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto (tzn. z podatkiem od towarów i usług). Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na jednostce oddającej grunt w użytkowanie wieczyste. Tak, pismo Dyrektora Departamentu Podatków Pośrednich, z dnia 7 kwietnia 2005r., znak PP1-811-112/2005/EF/681.

Natomiast zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. z 2004r. D. U. nr 261 poz. 2603 ze zm.), ?wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej może być aktualizowana, nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. (...) zaktualizowaną opłatę roczną ustala się, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej, od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty?, a jeśli tak, okoliczność objęcia opodatkowaniem opłat z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionych przed dniem 1 maja 2004r., to jest przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), nie stanowi przesłanki aktualizacji wysokości opłaty w trybie art. 77 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Podnieść należy, za Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie (wyrok WSA z dnia 5 października 2005r., III SA/Wa 1953/05), iż ?(...) przepis art. 29 ust. 1 ustawy o VAT na gruncie polskiego prawa realizuje wprost zasadę konsumpcyjnego charakteru podatku od towarów i usług. Zawarte w tym przepisie stwierdzenie, że obrotem, który stanowi podstawę opodatkowania, jest kwota należna ze sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego od tej sprzedaży podatku oznacza, że należny od sprzedaży podatek zawarty jest w cenie, którą płaci nabywca towaru lub usługi, a zatem regulacja ta skutkuje tym, że ciężar ekonomiczny podatku przerzucony zostaje na konsumenta ? nabywcę. Jeżeli nabywca jest ostatnim podmiotem dokonującym obrotu danym towarem lub usługą, to on poniesie koszt ekonomiczny podatku, gdyż zapłaci cenę towaru bądź usługi, w której zawarty jest podatek. (...)

Skoro z przepisu 29 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatek jest wliczany w cenę towaru lub usługi, a podatnik ma obowiązek podatek ten rozliczyć przed organem podatkowym, to wartość netto usługi lub towaru musi stanowić kwotę, która zapewni podatnikowi pokrycie kosztu wytworzenia lub nabycia towaru lub usługi, a także jego zysk z ich sprzedaży ? marżę.

To z kolei w połączeniu z uprawnieniem podatnika do obniżki podatku należnego o podatek naliczony zawarty w zakupach stanowiących koszty poniesione w celu wygenerowania przez podatnika opodatkowanego obrotu pozwala na nadanie podatkowi cechy neutralności, której treścią jest rzeczywiste opodatkowanie u danego podatnika tylko przyrostu wartości netto towarów i usług sprzedawanych przez podatnika. Z tego względu wartość netto jest kwotą, która ze względów ekonomicznych winna być uzyskana przez podatnika i podatnicy, ustalając cenę sprzedaży towarów i usług, muszą ją tak kalkulować, ażeby obliczona od tych cen na postawie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawa opodatkowania zapewniała im zwrot kosztów poniesionych w celu prowadzenia sprzedaży, a także uzyskanie założonego przez podatnika zysku. Skoro omawiany przepis determinuje opisany sposób kalkulacji cen towarów i usług przez podatników podatku od towarów i usług, to w sytuacji gdy przepisy prawa określają ceny towarów lub usług bez zapewnienia podatnikom możliwości realizacji zasady neutralności podatku oraz jego konsumpcyjnego charakteru, to ceny te należy traktować jako ceny netto.(...)

W świetle powyższych rozważań należało stwierdzić, że konsumpcyjny charakter podatku VAT skutkuje tym, że w przypadku objęcia sprzedaży określonych towarów lub usług dotychczas nieopodatkowanych obowiązkiem podatkowym ciężar podatku ponosi nabywca, płacąc wyższą cenę za nabywane towary lub usługi (...).?

Z tych względów należy stwierdzić, że podatek od towarów i usług powinien być doliczany do opłat z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionych przed dniem 1 maja 2004r., to jest przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), zaś wysokość tych opłat powinna być traktowana jako wartość netto. (tak też wyrok WSA z dnia 5 października 2005r., III SA/Wa 1953/05).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika