Jak rozliczyć usługę transportową i w której pozycji deklaracji VAT-7 umieścić ?

Jak rozliczyć usługę transportową i w której pozycji deklaracji VAT-7 umieścić ?

W związku z art. 83 ust. 1 pkt.23 i ust. 3 pkt.1a oraz art.27 ust 2 pkt.2 i art.17 ust. 1 pkt.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia usług transportowych, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe.

Spółka złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zadając 2 pytania. Na pierwsze pytanie udzielona zostaje odpowiedź niniejszym postanowieniem. Na drugie pytanie odpowiedź będzie udzielona odrębnym postanowieniem.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, że Spółka zleciła wykonanie usługi transportowej przewozu towarów kontrahentom zagranicznym na trasie Tychy- Szwajcaria.

Powstaje w związku z tym pytanie, w jaki sposób rozliczyć tę usługę i w których pozycjach deklaracji VAT-7 ją rozliczyć?

Zdaniem Spółki jest to usługa transportu międzynarodowego i należy ją rozliczyć wg stawki 0% na odcinku krajowym a poza terytorium kraju usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przy rozliczeniu należy uwzględnić przebyte kilometry na poszczególnych odcinkach.

Wartości stanowiące podstawę opodatkowania stawką 0% należy ująć w poz. 34 i 35 deklaracji VAT- 7 i w poz. 46 i 47 wartość nabytych towarów i usług pozostałych.

Natomiast wartości usługi nie podlegającej opodatkowaniu w Polsce nie ujmuje się w deklaracji VAT-7.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Opisany we wniosku stan faktyczny wskazuje, że mamy do czynienia z transportem międzynarodowym, który w części przypadającej na odcinek Polski stanowi u Spółki import usług.

Przedstawiona we wniosku usługa transportowa rozpoczyna się na terytorium kraju -Tychy, a kończy poza terytorium Wspólnoty Europejskiej - Szwajcaria, a więc spełnia przesłankę określoną w art.83 ust.3 pkt 1 lit.a ustawy o VAT dla uznania tej usługi jako transport międzynarodowy.

Zgodnie z art.27 ust.2 pkt 2 z zastrzeżeniem art.28 ustawy o VAT, które nie ma w tym przypadku znaczenia, miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Dlatego też dla części usługi transportowej realizowanej na odcinku Tychy - granica RP należy rozpoznać miejsce jej świadczenia na terytorium kraju. Konsekwentnie rozliczenie podatku VAT z tej części usługi nastąpi również na terytorium kraju. W przypadku, gdy usługodawca nie rozliczy przedmiotowej usługi w zakresie VAT, obowiązek jej rozliczenia będzie spoczywał na usługobiorcy na podstawie art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT tj. na zasadzie importu usług.

W takim przypadku usługobiorca będzie zobowiązany do wykazania tej części usługi w deklaracji VAT-7 odpowiednio w pozycjach 34 i 46. Ponieważ zgodnie z art.83 ust.1 pkt 23 ustawy o VAT dla usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę 0% VAT, nie wystąpi w tym przypadku podatek należny i naliczony.

Natomiast usługi transportu międzynarodowego w części wykonanej poza terytorium Polski nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, co wynika z miejsca świadczenia tej usługi /art.27 ust.2 pkt 2 ustawy o VAT/

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika