Czy nieodpłatne i zwrotne przekazanie urządzeń służących do sprzedaży towarów zakupionych w (...)

Czy nieodpłatne i zwrotne przekazanie urządzeń służących do sprzedaży towarów zakupionych w spółce, jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art.5 ust.1 pkt1, art.7 ust.2 pkt 2 i art.7 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania materiałów o charakterze użytkowym.

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkęw w/w wniosku jest nieprawidłowe

Porady prawne

W dniu 30 czerwca 2006r. wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego wniosek o pisemną interpretację stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w celu wsparcia i zwiększenia sprzedaży swoich produktów przekazuje swoim kontrahentom nieodpłatnie-na podstawie umowy użyczenia towarów o charakterze użytkowym, takie jak sprzęt gastronomiczny (frytownice, grille, zamrażarki ), urządzenia te mają służyć do sprzedaży towarów zakupionych w Spółce.

W związku z tym wnioskodawca pyta czy nieodpłatne i zwrotne przekazanie takich urządzeń służących do sprzedaży towarów zakupionych w spółce, jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

We własnym stanowisku wnioskodawca pisze, że na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT czynności nieodpłatnego i zwrotnego przekazania sprzętu gastronomicznego, kontrahentom nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ponieważ służyć ma do sprzedaży towarów podatnika i jest związane z prowadzoną działalnością.

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska podatnika i wyjaśnia.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawa towarów i usług pod tytułem nieodpłatnym -co do zasady- nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż zasadą jest opodatkowanie odpłatnych czynności dostawy towarów i świadczenia usług. Obecna ustawa o podatku o podatku od towarów i usług, określa przypadki, w których czynności nieodpłatnej dostawy towarów i nieodpłatnego świadczenia usług, zrównano z czynnościami opodatkowanymi, podlegając je w ten sposób opodatkowaniu (art. 7 ust. 2 pkt 2 i art. 8 ust.2 w/w ustawy o VAT). W świetle tych dwóch unormowań należy stwierdzić, że oddanie rzeczy do użytkowania na podstawie umowy użyczenia nie może być kwalifikowane jako dostawa towarów, zrównana na podstawie art.7 ust.2 z odpłatna dostawą, gdyż wymienione w tym przepisie czynności przekazania towarów bez wynagrodzenia przenoszą prawo do rozporządzania towarem jak właściciel, a oddanie tego towaru do użytkowania na pewien czas, nie spełnia tego kryterium. Oddanie towaru do użytkowania na podstawie umowy użyczenia może być jednak zakwalifikowane jako nieodpłatne świadczenie usługi, nie będące dostawą, zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego towaru, w całości lub części (art.8 ust.2 ustawy). W takim zakresie, w świetle tego przepisu, wydanie towaru przez podatnika na podstawie umowy użyczenia( stanowi nieodpłatne świadczenie usług)- podlega opodatkowaniu VAT. Nie podlega opodatkowaniu wydanie w ramach umowy użyczenia towaru, co do których podatnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia podatku, gdyż prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania.

Dlatego też, czynności nieodpłatnego i zwrotnego przekazania wymienionych we wniosku towarów o charakterze użytkowym swoim kontrahentom będzie podlegało opodatkowaniu, o ile Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku należnego w związku z ich nabyciem.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika