Czy podlega odliczeniu podatek naliczony z tytułu nabycia konsumpcji?

Czy podlega odliczeniu podatek naliczony z tytułu nabycia konsumpcji?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art. art. 86 ust. 1 oraz art.88 ust 1 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie odliczenia podatku naliczonego od zakupu konsumpcji.

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkę w w/w wniosku jest prawidłowe

Porady prawne

W dniu 23 sierpnia 2006r wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku od towarów i usług. Niniejszym postanowienie udziela się odpowiedzi na pytanie dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia konsumpcji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca organizuje dla pracowników spotkanie integracyjno-rekreacyjne z okazji jubileuszu zakładu. Dla uczestników tego festynu została zakupiona konsumpcja.

Wnioskodawca pyta: czy podlega odliczeniu podatek naliczony z tytułu nabycia konsumpcji?

We własnym stanowisku wnioskodawca pisze, że zgodnie z art. 88 ust 1 pkt 4 ustawy o podatku VAT przy nabyciu tych usług odliczenie podatku VAT nie przysługuje.

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu potwierdza stanowisko podatnika i stwierdza co następuje:

W myśl art. 86 ust. 1 w/w. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie ustawodawca wyłączył stosowanie obniżenia podatku naliczonego między innymi w art.88 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Z wyjątkiem:

a/ przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b/ nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Natomiast zgodnie z treścią art.8 ust.3 ww. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Według tej klasyfikacji usługi gastronomiczne są zaklasyfikowane do grupy PKWiU-55.3.

W świetle cytowanych przepisów należy stwierdzić, że jeżeli usługa o której mowa wyżej jest usługą gastronomiczną to nie będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika