Podatnik ma wątpliwość, czy Spółdzielnia Mieszkaniowa przeznaczająca dochody na działalność (...)

Podatnik ma wątpliwość, czy Spółdzielnia Mieszkaniowa przeznaczająca dochody na działalność statutową i jednocześnie ponosząca wydatki z tytułu wpłat na PFRON, tę część dochodów, która odpowiada wpłatom na PFRON może rozliczać stratą podatkową z lat ubiegłych.

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie zasad odliczania strat z lat ubiegłych przez spółdzielnie mieszkaniowe

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W ramach swojej działalności Spółdzielnia Mieszkaniowa ponosi koszty na cele statutowe, jak i koszty, których do kategorii takich kosztów nie można zaliczyć. Przykładem takich kosztów są między innymi odsetki budżetowe oraz PFRON.

Podatnik ma wątpliwość, czy Spółdzielnia Mieszkaniowa przeznaczająca dochody na działalność statutową i jednocześnie ponosząca wydatki z tytułu wpłat na PFRON, tę część dochodów, która odpowiada wpłatom na PFRON może rozliczać stratą podatkową z lat ubiegłych.

Zdaniem Podatnika w przypadku, gdy wystąpi dochód do opodatkowania (tj. PFRON) wówczas stosownie do art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych strata poniesiona w latach poprzednich pokrywa w częściach równych dochód uzyskany w najbliższych, kolejno po sobie następujących trzech latach podatkowych (obecnie pięciu latach).

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r. zwolnione od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej. Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533) powyższe zwolnienie stosuje się do dnia 31 grudnia 2006r.

Kwestię odliczania strat podatkowych reguluje przepis art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie, z którym o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Powyższe brzmienie przepisu dotyczy strat poniesionych za lata podatkowe rozpoczynające się po 1 stycznia 1999r. W stosunku do strat poniesionych w latach wcześniejszych obowiązują poprzednie przepisy, zgodnie z którymi stratę pokrywa się w równych częściach z dochodu uzyskanego w najbliższych, kolejno po sobie następujących trzech latach podatkowych.

Strata w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych występuje wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższają w roku podatkowym uzyskane przychody. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.19992r. dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W celu prawidłowego ustalenia straty dla celów podatkowych należy wziąć pod uwagę, że przy jej ustalaniu, jak stanowi art. 7 ust. 4 w związku z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r., nie uwzględnia się:

  1. przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
  2. przychodów wymienionych w art. 21 i 22,
  3. kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2.

Zachowanie powyższych uwarunkowań pozwala ustalić stratę w prawidłowej wysokości, co daje podstawę do odliczenia jej od dochodu w następnych latach podatkowych.

Jednak jak wynika z powołanych przepisów przy straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów ich uzyskania związanych ze źródłami przychodów, z których dochody są wolne od podatku. Wobec powyższego, gdy Podatnik uzyskuje przychody podlegające opodatkowaniu oraz przychody zwolnione od podatku stratą do odliczenia w latach następnych będzie jedynie strata poniesiona z tej części działalności, która podlega opodatkowaniu. Natomiast strata poniesiona na działalności zwolnionej jest stratą w znaczeniu ekonomicznym, a nie stratą w rozumieniu prawa podatkowego.

Zatem Spółdzielni prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych przysługiwałoby jedynie wówczas, gdyby strata ta powstała na źródle opodatkowanym. Natomiast straty poniesione przez Spółdzielnię na gospodarce zasobami mieszkaniowymi nie mogą być uwzględniane przy odliczaniu strat z lat ubiegłych.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego nie prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż stosownie do art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych każda strata poniesiona w latach poprzednich pokrywa w częściach równych dochód uzyskany w najbliższych, kolejno po sobie następujących trzech latach podatkowych (obecnie pięciu latach).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika