Czy podatnik w związku ze sprzedażą działki , która zgodnie z planem miejscowym zagospodarowania (...)

Czy podatnik w związku ze sprzedażą działki , która zgodnie z planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego leży na terenie lasów i zalesień, może korzystać ze zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zapytanie dotyczyło interpretacji przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28, ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2004 r ., Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w związku ze zbyciem przez podatnika w dniu 25-11-2002 roku, przed upływem pięciu lat od daty nabycia, działki gruntu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym- wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Porady prawne

W myśl art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym- ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 1, ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (j.t. z 1993 roku, Nr 94, poz. 431 ze zm.)- w brzmieniu obowiązującym w 2002 roku, za gospodarstwo rolne do celów podatku rolnego uznaje się obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych w operatach ewidencyjnych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem tego gospodarstwa o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub o powierzchni użytków rolnych przekraczających 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej lub osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Z powyższej definicji wynika, że gospodarstwo rolne tworzą takie grunty jak: użytki rolne, grunty pod stawami i zabudowaniami.

Stosowanie do postanowień § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U.Nr 38, poz. 454) do użytków rolnych zalicza się: grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami. Natomiast w myśl § 68 ust. 2 grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione dzielą się na lasy oznaczone symbolem Ls, grunty zadrzewione i zakrzewione- Lz.

Z powyższego wynika, że grunty leśne oznaczone jako lasy- Ls, nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu cyt. na wstępie art. 1 ust. 2 z ustawy o podatku rolnym i w 2002 roku podlegały odrębnemu opodatkowaniu podatkiem leśnym na postawie ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. z 200 roku, Nr 56, poz. 679).

Z przedłużonego nakazu płatniczego wynika, że podatnik jest właścicielem gruntów (o pow. użytków w ha fiz. 3,91, pow. użytków w ha prz. 0,84), a nadto opłaca podatek leśny z tytułu posiadania lasów o pow. 0,07 ha. Ponadto z przedłużonej ewidencji gruntów wynika, że działka będąca przedmiotem rozpatrywani oznaczona jest jako lasy -?uż. LsV?

Wg przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w chwili obecnej sprzedana działka posiada charakter działki leśnej, w związku z brakiem zgody na zmianę przeznaczenia, działka ta zachowuje swój charakter- leśny.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym w powyższym przypadku nie ma zastosowania, bowiem przepis powyższy uprawnia do zwolnienia z tytuły sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego a sprzedana działka leśna nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego i nie ma podstaw do zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Uzyskany przychód podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu wg zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika